Jak změřit rychlost webu

Rychlost webových stránek určuje, jestli vůbec dáme nějakým webovým stránkám šanci a přečteme si alespoň jejich nadpisy. Nejnovější trendy ukazují, že máte 4 vteřiny na zaujetí návštěvníka. Pokud je propásnete, přesune se jinam. Když nechcete ztrácet návštěvníky, musíte vědět jak měřit rychlost webu a začít s jeho optimalizací.

Nesmíte brát 4 vteřiny jako modlu, protože s kartami už dávno zamíchal Google, který spustil akci „Mobile First Index“ a v SERP dává přednost stránkám, které jsou optimalizované pro mobily. Důvod je jasný. Pro nás to znamená zrychlovat web ještě o kus víc. Tím se bude dobře používat uživatelům.

Grafické znázornění rychlosti webu

Rychlost webu měřím online nástroji k tomu určenými, které jsou většinou dostupné zdarma.

Nástroje pro měření rychlosti webu.

  • Google Page Speed Insights
  • GTmetrix
  • Pingdom tools
  • Webpagetest.org
  • Load Impact
  • Google Chrome
  • Test rychlosti od KeyCDN

Proč sledovat rychlost webu?

Protože rychlost webu je jedním z on-page faktorů, které jsou zahrnuty do SEO problematiky. Více v článku základy SEO. Takže se žádná optimalizace webu se neobejde bez analyzování rychlosti načítání.

Tenhle článek se nevěnuje optimalizaci a zrychlování webových stránek, ale tomu, jak měřit rychlost webu. K tomu nám poslouží nástroje, které jsou dostupné zarma.

Rychlost webu měříme nástroji zdarma

Rychlost webu změříme pomocí Google Page Speed Insights

Prvním místem, kde měřit rychlost webu, je určitě nástroj, který připravil Google. Nejen, že je zdarma, ale také vám ukáže, co web zpomaluje, nebo jak dlouho trvá jeho načtení. Při tvorbě webových stránek, je Page Insights vítaným pomocníkem. Google Page Speed Insights.

Měření rychlosti webu v Google Speed Insights

Do formuláře zadáte jednoduše URL testovaných webových stránek a chvíli počkáte. Google Page Speed Insights testuje pouze zadanou URL, ne celý web, takže otestujte například domovskou stránku a potom nějakou podstránku.

Ve výsledcích uvidíte skóre rychlosti mobilního webu a verze pro desktop.

GTmetrix nástroj, který vám pomůže zrychlit web

Skvělý nástroj, který kombinuje informace z jiných měřících nástrojů, podle kterých pak porovnává výsledky. Jeho použití je zase velice intuitivní. Jeho nevýhodou je populárnost, takže ve špičce si na výsledek počkáte pár minut. Podle vytíženosti. Více na GTmetrix.com.

Měření rychlosti GTmetrix

GTmetrix vám ukáže, proč nemáte rychlý web. Kritická místa seřadí podle významnosti.

S měřením webu pomůže Pingdom

Pingdom je nástroj pro měření rychlosti webu, který vám poskytne souhrnné informace o rychlosti a fungování webu.

Funguje vlastně podobně, jako GTmetrix. Jen se dozvíte komplexnější informace, takže můžete například vidět, který z prvků webové stránky se načítal nejdéle. https://tools.pingdom.com/

Pingdom test rychlosti webu

Podle toho se můžete pustit do optimalizování rychlosti stránek. Jednoduše už budete vědět, na co se zaměřit.

Webpagetest.org je myslím to nejlepší na analyzování rychlosti webu

Při testování rychlosti webu si můžete vybrat, kterým prohlížečem test proběhne a z jakého místa na světě. Takže budete vědět, jak rychle se načítají vaše webové stránky třeba Američanům.

Rychlost webu Webpagetest

Webpagetest.org je tak populární, že se při testování musí chvilku čekat. Výsledek bude stát za to. Dostanete velice obsáhlou analýzu rychlosti webových stránek, kterou můžete různě upřesňovat, abyste se dozvěděli o fungování webu co nejvíce informací.

Vizualizovaná rychlost webu Load Impact

Load Impact vám poskytne, líbivější výsledky o testování rychlosti webových stránek. Jeho algoritmus, je údajně lepší, než ostatní, takže dokáže měřit stránky podle reálných scénářů, a ne v laboratorních podmínkách, které můžou zkreslovat samotný výsledek testu. Loadimpact.com

Rychlost webu test Load Impact

Měříme rychlost s prohlížečem Google Chrome

Rychlost webu můžete testovat i pomocí webového prohlížeče Chrome. Ten nabízí různé simulování přístupů na web. Můžete například nastavit zařízení (mobil nebo desktop) a rychlost sítě, která se použije pro simulovaný test.

Jak testovat s Google Chrome?

Audit rychlosti webu pajskr.cz v prohlížeči Chrome

Stiskněte klávesu F12 nebo klikněte na menu – další nástroje – nástroje pro vývojáře. Tam klikněte na poslední položku Audits.

Test rychlosti od KeyCDN

KeyCDN nabízí neuvěřitelně rychlý a jednoduchý test rychlosti webu. Vybrat si můžete ze 14 lokací. Ačkoli vypadá test od KeyCDN na první pohled jednoduše. Výsledek vás překvapí. Dostanete obsáhlé výsledky výkonu, které vám pomohou optimalizovat rychlost webu. https://tools.keycdn.com/speed

Rychlost webu KeyCDN speedtest

Výsledky můžete rozklikávat podle potřeby do podrobných detailů. Takže by vám neměla utéct žádná chyba, která brzdí načítání vašich webových stránek.

Závěr

Podle mého názoru jsou toto nejlepší nástroje, které vám pomohou při optimalizování rychlosti webových stránek.

Google a i samotní uživatelé dnes dávají přednost rychlým webům, na které nemusí čekat věčnost. Konkurence je veliká, takže se vyplatí investovat čas a peníze do zrychlování. Nejen firemních webových stránek.

Podobné příspěvky