|

Cena webových stránek. Nevyhazujte peníze z okna

V tomhle článku najdete odpověď na to, kolik stojí webové stránky. Někomu samotná cena a výčet prací nestačí, takže je tu krátký příběh. Ten vysvětluje, proč se vyplatí připlatit si za webovky. Na konci se dozvíte i tu cenu webových stránek. Chcete vědět víc? Tak tedy čtěte.

Když podnikatel „pořeší“ dokonalé polepy na auto. Na půl roku dopředu zaplatí inzerát v časopisu, kde zapadne mezi hromadou dalších. Zbývá mu ještě nechat vytvořit webovky. Aby byl taky na tom internetu.

Cena webových stránek

Polepy i inzeráty něco stojí, takže nutně potřebuje na webových stránkách ušetřit. Čím víc, tím líp. Obrátí se na někoho z rodiny nebo webaře, co seká webovky, jak Baťa cvičky, a dělal stránky živnostníkům z okolí.

polepy
Polepy co si na sebe vydělají.
Inzerát
Inzerát co všichni uvidí.

Webař má plnou důvěru a může popustit uzdu svojí fantazii. Zjistí si, že firma se věnuje pokrývačství. Zaregistruje teda super doménu www.nejlevnejsi-pokryvac-stredni-cechy.cz. Ta se bude zákazníkům dobře pamatovat. Takže už zbývá vymyslet vzhled stránek.

Webovky, jako domeček se stříškou. To přece dobře prezentuje pokrývačskou firmu. Jasně, je tam pár fotek, „logíčko“ a telefon s ikonkou sluchátka. Jo a email. Podnikatel má „vymazlený webovky“ za solidních 5000 kaček i s doménou.

„Skvělej byznys“. Skvělá cena za webové stránky. Jediné na co nepomysleli je obsah, který musí mít každý kvalitní web. Nakonec to dopadne dost spatně. Na web nikdo nepřijde, a když, tak hned odejde.

stranky-pokryvac
Super dyzajn a ještě ušetřil.

Oba řešili hlavně TEN dyzajn. Zapomněli na klienty a jejich potřeby. Podnikatel ušetřil. Bylo to levný a je taky na tom internetu. Jenže pak se zamyslí, a dojde mu, že vlastně vyhodil 5000 Kč, protože ty webovky nikdo nenavštěvuje.

Přitom mají vyladěný dyzajn. „A co? Internet je stejně na nic, protože odtud nikdo nepřichází dělat byznys.“

Jak se tvoří webové stránky

Tvorba stránek začíná průzkumem. Průzkumem cílů, průzkumem trhu a potřeb lidí. Jedině tak mají stránky smysl. Takový průzkum může zabrat od několika hodin, do několika pracovních dnů (ano, dni krát 8 hodin).

Na webových stránkách prodává text, fotky a zase text

Základem webu je text, kterým popíšete, co děláte a proč si vybrat zrovna vás. Čím lépe to napíšete, tím spíš zákazníky přesvědčíte. Říká se tomu obsahová strategie. Když nevíte jak své služby popsat, nebo vám to nejde, pomůže copywriter. Jenom „vymazleným dyzajnem“ nikoho nepřesvědčíte.

Psaní kvalitního textu zabere čas. Dost času. To máte analyzování klíčových slov (průzkum, jak vás zákazníci hledají), studování konkurence, škrtání a přepisování.

Dojde i na ten dyzajn stránek. Každý prvek na stránce má nějaký smysl. Co nemá smysl, to tam nemá co dělat. A to chce promyslet.

Dyzajn řešte až na posledním místě. Důležitá je přidaná hodnota a přesvědčivost stránek. Zapomeňte na webové stránky v křivkách vašeho podnikání. Myslete na uživatele stránek a na to, aby se jim web dobře používal a oni se rychle dozvěděli, co potřebují. Jinak dají vydělat někomu jinému.

Jak tam dostanete návštěvníky

Webové stránky vám nikdy nebudou vodit zákazníky jen tak. Jak je tedy na webové stránky dostat?

Z vyhledávače

Každý si myslí, že toto je ta nejjednodušší a nejlevnější cesta. To je omyl! Aby jste mohli na stránky vodit návštěvy z vyhledávačů Google a Seznam. Musíte jim dát důvod, proč vás mají zobrazovat na předních pozicích vyhledávání. Jak na to jsem psal výše (analýza klíčových slov a tvorba textu). Stojí to dost peněz. Než to začne fungovat, tak to trvá několik měsíců, ale dokáže to fungovat docela dlouho.

Spatně:

Vítejte jsem na stránkách pokrývače
– dělám okapy
– opravuji střechy
– zavolejte mi

Tohle jsou vyhozené peníze.

Dobře:

Pro každý každý druh služby musíte udělat vstupní stránku na webových stránkách.
– Montáž okapů = 1. stránka
– Oprava střech = 2. stránka
– Kontakt = 3. stránka

A tak dále. Pokud na www stránkách napíšete všechny texty na první stránku, tak nikoho z vyhledávačů nezískáte. Více o struktuře webových stránek se dozvíte v Obsahový marketing pro malý web.

Reklama (PPC, inzerce v novinách)

Stojí to dost peněz, takže se to musí vyplatit. Každá vložená koruna se musí vrátit. Alza to ví. Proto nemá strop pro marketingový rozpočet. Čím víc za reklamu zaplatí, tím víc se jim vrátí. Musí to dávat smysl.

Když přivedete na stránky kde není dostatek textu. Kde se návštěvník nic nedozví. Nemá cenu tam nikoho posílat. Taková inzerce se nevyplatí.

Stránky musí mít dokonalou přidanou hodnotu pro zákazníky. Jedině potom mají smysl.

Sociální sítě

Vodit na stránky zákazníky ze sociálních sítí se zdá být docela levné. Zapomeňte na to, že si vytvoříte Facebookkovou skupinu do které pozvete své přítele a tím máte vyhráno. Vaši přátelé o vašem podnikání vědí. Vy potřebujete získat lidi, co vás neznají. To bude stát zase peníze.

Cena webových stránek

Protože práci při tvorbě stránek dělám důmyslně a promyšleně. Protože všechna práce při tvorbě webových stránek zabere čas. Není možné dát u malých projektů cenu nižší než 15 000 Kč. Tvořím webové stránky stránky.

Závěrem tedy shrnu myšlenku. Čím méně do stránek investujete, tím víc vás to bude stát.

Podobné příspěvky