Jaká je cena za webové stránky
Pokud vás do detailu zajímá, kolik stojí vytvoření webu, z čeho se cena skládá, jak drahý web se vyplatí koupit? Tak pro vás je tu tento článek, který vám pomůže s výběrem vhodné cenové varianty webových stránek.
Kolik stojí webové stránky v roce 2024?
Webové stránky stojí 25 000-70 000 Kč. V některých případech pak mohou vyjít i na stovky tisíc nebo jednotek milionů. Ale to jsou technologicky a obsahově nabušené weby. Držme se tedy ceny 25 000-70 000 Kč. To je cena za tvorbu běžného prezentačního webu. Ať už pro podnikatele, firmy nebo živnostníky.
Průměrná cena více stránkového webu se pohybuje okolo 35 000-40 000 Kč. Cena jednostránkového webu od 15 000 Kč.
Každopádně to taky může být úplně jinak. Je lepší to probrat během krátké konzultace. Já jsem zastánce toho, že by měl web vydělávat. To je moje podnikatelská filozofie.
NEZÁVAZNĚ: Cenu za webové stránky vám vypracuji po první informační konzultaci. Stačí vyplnit jednoduchý formulář.
Případová studie
Pan Pecka investoval do služeb agentury, která nesplnila sliby, ale jen z něho vytáhla na oko málo peněz za web. Mělo to jen jediný háček. Ten web byl na nic. Po našem zásahu a redesignu webu začal získávat z poptávkového formuláře 10 poptávek týdně. Toto je přesně ten typ výsledků, které pro vás chceme dosáhnout.
⭐Jak počítat návratnost investice do webu?
Představte si, že provozujete nějakou službu. Je jedno, jestli to je úklid, květinářství, rekonstrukce bytů atd. Na váš web přijde měsíčně například 100 návštěvníků a z nich si 4 objednají vaše služby. Cena vašich služeb může být samozřejmě různě vysoká, ale počítejme se základními 10 000 Kč na objednávku. 4×10 000 = 40 000 Kč měsíčně.
Tyhle počty jsou samozřejmě složitější, protože čím nižší cena, tím více objednávek, a naopak.
💡Proč se nevyplatí jednostránkový web?
Jednostránkové weby často zaostávají ve vyhledávačích oproti webům s více podstránkami, především kvůli omezenému množství obsahu a klíčových slov.
Na web je potřeba dostat návštěvníky. K tomu jsou potřeba přesně cílené vstupní stránky. Více podstránek umožňuje lépe cílit na různé hledané fráze a témata, což zvyšuje šance webu být nalezeným při různých vyhledáváních. Když web cílí na více klíčových slov (frází, které lidé hledají), tak to na něj přivede více návštěvníků. To znamená více poptávek.
Nejednou jsem tahle se svými weby naplnil kapacity kadeřnictví, lahůdkářství, květinářství, společnosti na svoz odpadů, obchod s potravinovými doplňky, půjčovny karavanů nebo stavební firmy atd.
👉Přijde vám to moc?
Smyslem každého webu je přivádění poptávek, zakázek a prodejů. Já osobně zastávám pravidlo, že web má vydělávat. Aby byl web schopný toto pravidlo splnit, tak musí být správně nastavený. To znamená, že struktura a obsah musí být konkurence schopné.
❌Co je špatně na šetření za web?
Položte si otázku: proč chcete web? Má vydělávat nebo ho děláte jen proto, aby na vás lidé našli kontakt, pokud budou hledat vaše jméno?
Pokud má web vydělávat, tak nad jeho strategií, prodejními texty a vstupními stránkami musí někdo přemýšlet. V tomhle případě se nevyplatí šetřit. Web je reklama i obchodní v jednom. Nemůžete čekat, že si pořídíte levný web a on vám bude vodit poptávky. Takhle to nefunguje.
Svým klientům nemažu med kolem pusy. Prosadit se s webem není jednoduché. Je k tomu potřeba nejen správně nastavený web, ale také vytrvalost. Úplně nový web bude ve vyhledávačích fungovat až za několik měsíců. Nastartovat ho můžeme jedině placenou reklamou. Tak to prostě je. SEO nefunguje hned, ale jak začne fungovat, tak máte návštěvníky zdarma.
Teď vám vysvětlím, proč se vám vyplatí nevyhazovat peníze za levný web. Čtěte dál, nebo vyhoďte peníze z okna.
✅Chci, aby se Vám váš web vyplatil a zaplatil.
Cena jednoduchých, základních stránek
Cena jednoduchého prezentačního webu pro živnostníky, podnikatele nebo firmy je obvykle okolo 35 000 Kč. Jde o jednodušší prezentační webové stránky, na kterých je vše, co potřebuje zákazník vědět a firma prezentovat. Je to web malého rozsahu – s málo podstránkami. Do 6 podstránek. Víc u takového webu není potřeba. Web je SEO dobře nastavený, ale většinou se od něho nečeká, že by mohl vodit návštěvníky na důležitá klíčová slova.
Na takové webové stránky se získávají návštěvníci prostřednictvím placené reklamy nebo vlastní obchodní činností, předáváním vizitek, letáků a podobně.
V některých případech ale může i takto jednoduchý web vodit bezplatnou návštěvnost z vyhledávačů (SEO). Záleží na stavu konkurenčních webů, na množství konkurence a podobně. Zavolejte a podíváme se spolu na to.
Cena středních, standardních stránek
Cena středně velkých webových stránek se pohybuje okolo 45 000 Kč. Takový web už je obsahově bohatý, takže dokáže přivádět cílenou návštěvnost na nejdůležitější klíčová slova. Jeho smyslem je vytvářet poptávky a zvyšovat obrat firmy. Konečnou cenu za web do značné míry určuje zase velikost a schopnost konkurenčních webových stránek. V praxi má taková web 10-20 podstránek, které lépe odpovídají na vyhledávané dotazy.
Cena na za komplexní obchodní web
Je od 50 000 Kč. Toto už jsou skutečně komplexní webové stránky se všemi obchodními nástroji, se spoustou prodejních a marketingových doplňků, s propracovaným katalogem produktů a podobně.
Specializuji se na malé s střední webové stránky, takže většina mých webových stránek se vejde do ceny 25 000-45 000 Kč. Zavolejte si pro přesnou kalkulaci, protože není opravdu snadné cenu střelit od boku. Chci, aby se vám web vyplatil a zaplatit.
Co vše je zahrnuto v ceně webu?
V ceně webových stránek je zahrnuto vše, na čem se domluvíme. To znamená počáteční konzultace, analýza konkurence, návrh webových stránek na míru, návrh informační architektury webu, tvorba veškerého textového obsahu, zajištění hostingu, domény. Samozřejmostí je správné SEO nastavení. V praxi to znamená náklad několik jednotek až desítek hodin práce.
Co ovlivňuje výši ceny stránek?
Cenu webových stránek ovlivňuje složitost a rozsah webových stránek. Tu udává stav konkurenčních webových stránek a představy o tom, jak by měly vaše webové stránky fungovat, nebo jaké cíle by měly plnit. Obvyklá časová náročnost vytvoření webu se pohybuje někde mezi 20-50 hodinami specializované práce. Do té patří:
- Konzultace s vámi a získávání informací od vás
- SEO rešerše
- Návrh architektury webu
- Vytvoření webu na míru
- Tvorba textů
Cenu také ovlivňuje, kdo webobé stránky vytvoří
Každý má jiné ceny, protože má jiné náklady na prostory, zaměstnance, spolupracovníky, marketing a tak podobně. Většinou vyjde nejlevněji tvorba webu od freelancera. To je člověk jako jsem já. Ale já obvykle nedělám velké komplexní obchodní weby, protože na to nemám časové kapacity. Do mých rukou se nemusíte obávat vložit svůj malý nebo střední web s pokročilejšími požadavky na funkce.
Tvorba u freelancera
Freelancer je člověk, který pracuje sám nebo spolupracuje s dalšími freelancery. Freelance je vlastně nezávislý profesionál. Má obrovský přehled v oboru, kvalitní know-how, které často předává agenturním zaměstnancům, používá řadu specializovaných marketingových a SEO nástrojů, se kterými dokáže navrhnout a dokončit web na jedničku. Stejně nebo lépe jak zástup lidí z agentury. Výhodou freelancera je o něco nižší cena oproti agentuře. Jednoduše proto, že jsou jeho náklady nižší. Zároveň má dobrý freelancer kontakty na další specializované odborníky, se kterými spolupracuje. To znamená, že i větší projekty zvládne v rozumném čase dotáhnout do konce.
Freelancer vám také nebude nutit produkty a služby které nepotřebujete. Tohle je propastný rozdíl oproti agenturám, které potřebují uživit všechny lidi napříč všemi odděleními firmy.
Nevýhodou freelancera je, že má často plné ruce práce. Druhou nevýhodou je to, že se nepouští do projektů, které mu z jeho pohledu nedávají smysl a věří, že by byly pro klienta jen vyhazováním peněz z okna.
Tvorba u agentur
Agentury jsou dobré na obrovské komplexní projekty, kde jsou potřebné složité prodejní nástroje, formuláře a podobně. Tady se dobře uplatní armáda lidí z agentury. Není možné říct, že by jejich práce byla kvalitnější oproti freelancerům. To v žádném případě. Jak jsem psal tak dobrý freelance pracuje s dalšími kolegy napříč všemi obory. V agentuře se těm odborníkům říká zaměstnanci. Tyto zaměstnance často školí právě freelanceři. Výhodou agentury je schopnost komplexně odbavit velký projekt.
Nevýhodou agentury je jednak vyšší cena a také protřelí obchodní zástupci, kteří naslibují hory doly, ale když má přijít na věc, tak se nikdo k ničemu v agentuře nemá. Na většinu agentur se můžete spolehnout při odbavování celé zakázky, ale pokud budete potřebovat v budoucnu nějaké drobné úpravy, tak zde to bude dlouho trvat, váznout, protahovat se. No nakonec vás to otráví a necháte si vytvořit nový web u freelancera.
Samozřejmě to takto nechodí v každé agentuře. Chtěl jsem tím jen naznačit, že s malým a středním webem má smysl jít za freelancerem. S komplexním obchodním projektem za agenturou.
Tvorba svépomocí
Vytvořit web svépomocí je lákavé. Existuje pro to spousta návodů i nástrojů. Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že se taková tvorba webových stránek prodraží ze všeho nejvíc.
Při návrhu webových stránek používám několik specializovaných nástrojů, se kterými dokážu zjistit, jak vás budou lidé hledat, co by mělo na webu být, jaké podstránky tam nesmí chybět, jak ty podstránky a texty na nich zpracovat. Toto vy sami neuděláte, protože nevíte jak. Můžete si to zjistit, ale pak v tom necháte mnoho času. Ten není zadarmo.
Nakonec vytvoříte webové stránky, které nebudou pořádně fungovat. Vyhledávače je proto nepustí ve výsledcích vyhledávání výš.Kvůli tomu vás nikdo nenajde a web nebude vodit potenciální zákazníky. Ušetřili jste za web nebo vám naopak utíkají každý den další peníze?
Jakou cenovou kategorii webu si vybrat?
Před výběrem varianty vhodných webových stránek zvažte zejména to, co od webu očekáváte:
- jde jen o prezentaci
- chci další poptávky
- chci být jednička na trhu
Jednoduché, základní stránky
Základní prezentační web je vhodný pro každého. Tento web může být ve vyhledávačích konkurenceschopný a může vodit cílenou návštěvnost. Jak jsem psal, tak záleží na konkurenci, síle jejích webových stránek a očekávání uživatelů. Toto se nejlépe zjistí po krátké konzultaci po telefonu.
Tento web je dobrý pro živnostníky, firmy a lokální podnikatele, které zajímá v jejich podnikání jedno město a jeho okolí. Také je to web dobrý pro základní propagaci prostřednictvím PPC nebo Facebook reklamy. Základní web je také dobrým přistávacím místem, na které pošlete budoucí zákazníky prostřednictvím vizitky, telefonátu, mailu a podobně.
Středně velké webové stránky
Středně velký až velký web je především pro firmy a podnikatele, kteří chtějí získávat prostřednictvím internetu více cílené návštěvnosti, poptávek a objednávek. Takový web je promyšlenější a postavený na rozsáhlé SEO analýze, která zjišťuje, na jaké vyhledávací dotazy je ideální zaujmout pozice ve výsledcích vyhledávání a přivést více návštěvníků.
Pokud máte ambice růst, tak toto je dobrá příležitost. Je to web pro podnikatele s ambicemi. Zároveň je potřeba mít takový web jako standard ve velice konkurenčním prostředí. Viz tento můj web, na kterém teď jste. Ten má také několik desítek podstránek, kterými na něj přivádím návštěvníky z výsledků vyhledávání. Z některých se stanou klienti, z některých ne. Čím víc lidí přivedu, tím víc poptávek mám. Toto se nejlépe zjistí po krátké konzultaci po telefonu.
Jaký je rozdíl mezi levnější a dražší variantou webové stránky?
Rozdíl je v provedení a velikosti webu. V dnešní době není problém na web připravit jednodušší poptávkové formuláře. Technicky to není nic náročného, takže je možné vytvořit formuláře i na levných webech. To, co na webu vydělává, je především obsah. Dražší weby mají propracovanější obsah. Množství a propracovanost obsahu se odráží ve vaší nabídce, ale také v tom, jak dobrý obsah má konkurence. Pokud ji chcete porazit, tak musíte mít lepší a srozumitelnější obsah.
To znamená, že máte lépe propracovanou informační architekturu webových stránek, lépe zpracované texty a podobně. Dražší web je informačně rozsáhlejší, takže dokáže pokrýt více vyhledávaných dotazů (klíčových slov) a tím umí přivést více návštěvníků-potenciálních zákazníků.
Buďte si ale jistí, že jakýkoliv web jde dále rozvíjet. V případě, že si teď vyberete levnější variantu, tak to neznamená, že to tím končí. Na mých webech pak stačí udělat pár úprav a webové stránky se mohou rozšiřovat, vylepšovat. Podle vašich cílů.
Jaké jsou další náklady spojené s vytvořením a provozem webových stránek?
Tvorba webových stránek je jedna věc, ale nesmíme zapomínat na provozní náklady webu. Pokud se na webu nebudou dělat časté úpravy, tak pak není potřeba platit nějaké poplatky za správu a podobně. Provoz webu bude stát pouze náklady na doménu a hosting.
Doména
Doména je jméno nebo adresa, kterou zadáváte do internetového prohlížeče. Například já mám doménu pajskr.cz. Domény mají různé koncovky a podle toho se odvíjí i jejich cena. Doména se platí jednou ročně. Cena domény je většinou od 200 Kč za rok.
Hosting
Hosting je počítač, na kterém se nachází webové stránky. Jeho smyslem je zpřístupnit web návštěvníkům celého světa. Za hosting se platí roční poplatek. Cena za hosting je obvykle okolo 1000 Kč za rok.
Správa stránek
Správa webových stránek se sjednává podle předpokládaného odpracovaného času. Tedy u agentur, které potom předstírají, že na webu provádí aktualizace, úpravy a podobně. Upřímně vám řeknu, že většina klientů nepotřebuje platit paušál za správu webových stránek. U mě budete platit za správu stránek pouze za odvedenou práci, na které se předem dohodneme. V některých případech je ale možné, že správa webu bude potřebná. Například, když budete mít na webu rezervační nebo objednávkový modul, který potřebuje aktualizovat a udržovat. Zde je nutné počítat do nákladů i s cenou za správu webu. Nicméně, tu si dohodneme vždy předem a pevně danou částkou.
Rozvoj a rozšiřování webu
Toto je podobné jako správa webu. Platí se pouze za uskutečněnou práci. Pokud se na webu nebude nic dělat, tak nic neplatíte. V opačném případě se domluvíme na rozsahu práce na rozvoji webových stránek a na její ceně.
Jak zjistit, jestli se vám vyplatí pořídit webové stránky?
Pokud pořád nevíte, tak mi zatelefonujte a probereme to během chvilky po telefonu. Zde je několik tipů, jak při výběru webových stránek uvažovat:
- K čemu má web být (chcete ho jako vizitku nebo jako obchodníka)
- Co na webu potřebujete
- Jaká je konkurence ve vyhledávačích
- Jak dobré weby mají vaši konkurenti
- Jaké funkce na webu chcete
Z praxe vím, že byste si nejraději vybrali levnější variantu webu. To je přirozené, ale není to vždy vhodné. Pokud má web k něčemu být, tak musí fungovat. To je tedy vodit návštěvnost a potenciální klienty. Dnes je v každém oboru velká konkurence a vyrovnat se jí, to něco stojí. Nemusí to platit ve všech případech a oborech, takže po konzultaci spolu budeme moudřejší.
Jaké jsou časté chyby při výběru dodavatele webových stránek?
- Vyberete nejlevnější nabídku – dnes dokáže web vytvořit každá maminka na mateřské, které se koukla na 10 minutové video na YT. Takový web nebude správně fungovat, bude špatně navržený, informačně nesmyslný a rozbitý. Vlastně vám bude na nic, protože ho nikdo nenajde. Ušetřili jste peníze, nebo každý den přicházíte o další kvůli tomu, že přicházíte o poptávky?
- Skočíte lesk velkých značek – velké značky táhnout. Většinou je obstarávají agentury, které je mají ve své výkladní skříni. Kvůli tomu vás vše vyjde na větší peníze a zase vám to nic moc nepřinese, protože agentura bude více pečovat o značku, která přináší další obraty. Takových klientů ke mě přešlo nekolik.
- Necháte si web vytvořit o známého – pokud tomu rozumí, tak to není problém. Z praxe vím, že je situace úplně jiná. Je to stejné jako u maminek na mateřské. Ono není problém web, tak nějak vytvořit. Problém je, aby vám web k něčemu byl. Na takový web už musíte mít nějaké zkušenosti a odborné znalosti.
- Vytvoříte si web sami – je to stejná situace, jako ta předchozí.
- Vybererete si dodavatele, se kterém si nerozumíte – obtelefonujte více dodavatelů a zkoušejte s kým si nejlépe osobnostně sednete. Všichni moji klienti se stali mými klienty až po tom, co jsem jim vše srozumitelně a pečlivě vysvětlil. Zejména: jak to dělám, proč to dělám, jak to funguje, proč to tak funguje, proč je to takhle potřeba. Často klienty odradím, protože měli od online marketingu jiné očekávání. Ale já si zakládám na častném jednání.