Náhrada za Outlook je výkonná a je zdarma. Proč Mozilla Thunderbird?

Náhrada za Outlook

Může se to zdát šílené, že v době cloudové někdo řeší desktopového emailového klienta. Prostě jsem Gmail vyměnil za dektopového email klienta.  Byla to složitá cesta plná omylů a návratů ke starému dobrému Microsoft Outlooku. Ten nakonec měním za Thunderbird. Chcete vědět proč?

Proč jsem hledal náhradu za Gmail

Do Gmailu jsem si za dobu jeho používání naimportoval 13 emailových adres, které jsem spravoval z jednoho účtu. Myslím, že tohle je jeho hlavní výhoda. Jasně, jde to udělat i s Hotmailem a já nevím s čím ještě, ale já prostě používal Gmail.

Používám snad všechny služby, které Google nabízí. Asi jako každý produktivní člověk. Proto mi nebylo divné používat jejich online emailového klienta. Používal se mi dobře. Po posledních úpravách jsem se rozhodl pro změnu. Gmail se mi začal používat čím dál tím hůř. Změny byly nejen vzhledové, ale i technické. Mě prostě tyhle Reacty a Angulary (javascriptové knihovny), co mají zjednodušit používání webu, nevyhovují. Přijdou mi těžkopádné a používají se mi špatně.

Outlook Express

Outlook express může být řešením pro nenáročné emailové uživatele. Outlook Express, dnes Microsoft Windows Mail (Windos Pošta), je nenáročná poštovní aplikace ve Windows.

Outlook Express - Microsoft Windows Mail

Outlook Express má všemožné vychytávky jako Kalendář, To-Do a spoustu dalšího různého nastavení. A samozřejmě možnost správy několika emailových účtů.

Jenže, už při jejím spuštění se mi připomněly webové aplikace jako Gmail. Možná je to naprogramované stejným jazykem. Nevím, ale zase to na mě působí neohrabaně.

Je náhrada za Outlook Express prémiový Microsoft Outlook?

Ano je. Je to lepší, svižnější a robustnější nástroj, který je dobrý pro správu jedné, ale i více emailových adres/schránek.

Microsoft Outlook je součástí kancelářské sady MS Office. Většina lidí, kteří potřebují ke své práci tabulkový procesor, touto sadou kancelářského software disponuje. MS Excel je podle mě nenahraditelný.

MS Outlook používá spousta lidí a firem po celém světě už od roku 1997.

Používají ho určitě ke své velké spokojenosti. Mě však nevyhovuje. Nemohu si na něj zvyknout.

Outlook není zdarma. Za balík MS Office jsem si připlatil právě kvůli Outlooku, ale nakonec jsem zjistil, že to bylo k ničemu. Outlook mi přijde neintuitivní a nepřehledný. Jako kdyby zaspal ve zmíněném roce 1997. Vlastně asi cena bude hlavním důvodem, proč lidé hledají za MS Outlook náhradu. A já ji našel.

Existuje spousta emailových klientů, které mají společného jmenovatele. Nepracují tak, jak by měly. Fungují, jak se jim zachce. Nejsou spolehlivé a s rozrůstající se emailovou schránkou jsou jejich pády na denním pořádku.

Náhrada za poštovního klienta MS Outlook? Je zdarma! Je to Thunderbird.

Emailového klienta vyvíjí společnost Mozilla Thunderbird údajně se stovkou dobrovolníků. V minulosti to s Thunderbirdem vypadalo zle, protože přestal patřit Mozille a tak byl jeho vývoj nejasný. Nakonec vznikla nová organizace, která se měla postarat o jeho další vývoj. A postarala se. Mozilla Thunderbird je dodnes aktualizovaný emailový klient. Tady můžete stáhnout Thunderbirda.

Mozilla Thunderbird

Proč Mozilla Thunderbird?

Kdyby rozhodovala cena, tak řeknu, že je zdarma. Cena nerozhoduje. U mě rozhoduje použitelnost a možnost rozšíření. Doplňků je k dispozici opravdu hodně. Doplňky pro Thunderbird. S jejich nainstalováním rozšíříte poštovního klienta o další funkce, které vám nesmí chybět, ale v základu vám nepřekáží. Prostě záleží na vašich potřebách a na tom, jestli si ten doplněk nainstalujete, nebo ne.

Thunderbird nabízí v základu Kalendář a jednoduchý To-Do. To jsou věci, které jsou důležité pro většinu lidí a jsou důležité pro rychlé poznamenávání. Jinak raději používám tužku a papírový blok. Já si svého klienta rozšířil o doplněk Odeslat později, kterým odkládám odesílání emailů na pozdější dobu. Takže si v pátek vytvořím mail s fakturou, ale jeho odeslání nastavím až na pondělí, protože faktura v mailu každému hned zvedne náladu a v pondělí obzvlášť.

Dalším doplňkem, který bych rád zmínil, je MinimizeToTray Reanimated. Nemám rád zbytečnosti na liště. Tenhle doplněk zařídí minimalizování Thunderbirdu do oznamovací oblasti. Můžu přijímat poštu, Thunderbird běží, ale nezaclání na hlavní liště v pracovním prostoru.

Závěr

Závěr je jasný. Já jsem Gmail a MS Outlook nahradil za Thunderbird.

Jarda Pajskr

Jsem webový copywriter se zájmem v online marketingu, SEO, WordPressu a těch ostatních cizích slovech. Zkušenosti jsem sbíral, kde se dalo. Teď je vkládám do klientských projektů. Určitě jste si všimli, že mám smysl pro humor. To je znamení, že se se mnou dělá fakt dobře. Jako fakt.

Kontakt | Twitter

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *