2023

Shrnutí roku 2023

Na rok 2023 jsem měl v Todoistu tolik plánů, že už se tam nevešly a musel jsem jich druhou půlku napsat do Notionu.

Každý rok si píšu osobní milníky, kam jsem se posunul, co jsem udělal a co jsem vyplnil. Těch plánů bylo tolik, že se to zákonitě muselo zbořit jako domeček z karet. Takže je čas na takovou sebereflexi. Stalo se toho spoustu. A spoustu věcí mi otevřelo do nového roku 2024 oči.

Do roku 2023 jsem měl v plánu:

  • zvýšit příjmy z podnikání (povedlo se, nepočítám do toho affiliate)
  • přestat užívat biohacking (povedlo se)
  • méně pracovat po večerech (povedlo se)
  • omezit kofein (nepovedlo)
  • cvičit (povedlo se)
  • cyklistika (povedlo se)
  • svatba (zase se nepovedlo)

Ve výsledku se mi povedlo 5 cílů ze 7, takže úspěšný rok. 🙂

Projekt Pajskr.cz

Neskutečně moc mě baví tvořit weby a budovat je do šířky. Letos se mi povedlo uzavřít několik spoluprací na projektech, kde jsem si tyhle věci nesmírně užil. Jednak šlo o obsahový rozvoj webů. Miluju tohle dělat úplně na zelené louce na nové nebo zanedbané doméně. Přijde mi to z toho všeho, co dělám, úplně jako ta nejlepší práce. Je tam spousta stresu, páč výsledky dlouho nejdou, ale taky je tam hrozně moc zábavy při komunikaci s týmem. Zaplať pánbů, že mám klienty, kteří vědí, že SEO konzultace, content a online vůbec něco stojí a že to nejde jen tak šolíchat.

A jsem rád, že kolem tvorby webu se projektu Pajskr.cz dařilo. Jsem profík na malé a střední weby, kdy díky kontaktům na skvělé lidi dokážeme rychle dodat super obsah a tak. Stavět weby na WordPress, mě fakt baví. Když u toho pak mohu využít něco kolem hackování funkcí a administrace, aby byla přívětivější, tak jsem úplně v extázi. A tady se tenhle rok 2023 dařilo.

Nebojte, není to žádný egomaniacký plácání o tom, jakej jsem borec. To jsem i bez toho. :⁠-⁠) Písu to pro vaše pobavení 😉

Affiliate

Pro Affiláky přišla tenhle rok absolutní pohroma. Googlu se konečně povedlo s jeho updaty to, o čem mluví už od roku 2007. A pro affiliate to byl opravdu absolutní šok. Na důležité affiliate dotazy najednou dostávali v SERP přednost e-shopy.

Chytrý spánek

Kdy jsme pořád se Zdeňkem Matuškou koukali do Ahrefsu a snažili se dobrat řešení u našeho Chytrého spánku. Cokoliv jsme udělali, tak to nemělo žádný účinek. Nejhorší na tom bylo, že nás v SERP předbíhali takový hrozný sra***, že to svět neviděl. Tak nás napadlo, že všechen obsah přeložíme a expandujeme na 6 dalších trhů. Proč to opravovat, když to můžeme duplikovat :-D. No utratili jsme za to asi 70 000 Kč, páč některé evropské domény nestojí 180 Kč jako ta naše .CZ. No a ten překlad taky nebyl zadarmo. Když jsme to všechno přeložili a promrhali drahocenné desítky hodin času, tak jsme dospěli k závěru, že tohle je blbost.

Ale všechno zlý je k něčemu dobrý. Jak se na Chytrém spánku a ostatních projektech neudělalo vůbec nic, tak nás docela překvapily výsledky z affiliate programů. Dostaneme krásný tučný prémie. Za mě je to úspěšný projekt, který mě ale tenhle rok stál neskutečně moc nervů.

Vlastní affiliate

Wladass (ty vole ten web je peklo 😀 ) se tenhle rok postaral o katalogovou affiliate mánii. To mu nelze upřít. Jak o tom v naší společné kanceláři pořád mluvil, tak jsem si to nemohl nechat utéct a spustil pár svých katalogů. Nedávno jich bylo přes 50. Postavil jsem si vlastní WordPress systém s WooCommerce a vlastními custom pluginy pro usnadnění práce s kategoriemi atd. Tomáš Mahrík mi pomohl s napojením na OpenAI. No a pak už jsem bouchal katalogy, jak Baťa cvičky. Nakonec jsem Woo vypustil a bouchám to čistě do WordPressu, protože je to rychlejší. Ale musel jsem ho dost upravit.

Kupodivu to do léta fungovalo dost dobře, takže jsem si na vánoce sjednával na leasing nový Lambo. Pak to najednou přestalo vydělávat, tak budu mít na leasing jen ty katalogový domény. Upřímně, traffic tam je pořád pěkný, ale ty cookies a vylepšení browserů jsou pro takový věci asi peklo. Jako práce a to všechno okolo se mi bohatě zaplatilo, ale čekal jsem to lepší.

V affiliate pokusech se mi dařilo a vzhledem k tomu, jak málo jsem na nich pracoval, tak to vydělalo slušný peníze.

LitaGusto

Ke konci roku mě osvítila myšlenka vlastního e-shopu, který budu budovat s pomocí AI. Píšu o tom tady v New York Times. Hehe. AI mi navrhla název LitaGusto. Je to prodejna s nádobím. A je to dropshipping obchod, protože mi to přišlo jednodušší. Týden od spuštění jsem byl fakt v depresi, protože to nemělo ještě ani jednu objednávku :-). Ale 14 dní po spuštění už pár objednávek přišlo. Musím říct, že Dropshipping.cz komunikuje perfektně, ale horší to bylo s tím, že jsem to nedomyslel. Jednak jsem napojil přes Toret plugin víc dodavatelů, což vlastně nejde, a pak taky, že by zákazníkům kvůli tomu chodilo víc balíčků a mě by to stálo víc na poštovném.

Přišlo ale něco daleko horšího. Ten obchod se mi přes mega úspěšnou FB kampaň rozjel. Nejlepší kampaň na celém světě. Všechno to rostlo o 3000 %, takže finanční krizi nemohu potvrdit. Promiňte, nechal jsem se unést. Letos jsem byl 3x na LinkedIn a tam se takhle komunikuje.

Samozřejmě se prodávalo, objednávky chodily, ale bylo to ztrátové. S tím jsem počítal. Šlo mi hlavně o recenze na Heureka. Průšvih byl, že některé objednávky čekaly na odeslání dost dlouho. Takže jsme vše stopnul, protože se nebudu stresovat kvůli tomu, že někdo dává přednost svým objednávkám a pak teprve myslí na partnery. Nevím koho to je vina, takže viním jen sebe, že jsem to nedomyslel. Nechám to růst organicky a pak to prodám Tescomě.

Osobní život

Letos jsme byly s mýma holkami pořád někde na dovolené. Hned zkraje roku jsme byly na Šumavě na horách. Malá si vyzkoušela lyžování. 2x jsme ji pustili z kopečka a hned by šla na vlek.

Celý rok jsem byl v tak šíleným stresu, že mě ty dovolený držely nad vodou. Dokonce jsem byl ze všeho, co se od prosince na mě nahromadilo, tak v prd***, že jsem úplně přestal chodit do kanceláře a s některými lidmi vůbec nekomunikoval. Určitě za to mohla i zima, kterou nesnáším, a pak ty mezilidský vztahy se všemi spolupracovníky, ty mě fakt od začátku roku štvaly. Všechno se to podělávalo.

Nicméně všechno špatný je k něčemu dobrý. V době, co se malá narodila, tak jsem seknul s cyklistikou. A nedařilo se mi kvůli lenosti vrátit. Letos, po 5 letech, jsem se vrátil na kolo. Sice jsem chtěl zdolat 5000 km, ale nakonec jsem rád i za těch ušmudlaných 1100 km. Zima prostě přišla dřív a pak jsme byli pořád na dovolených.

Malá pořád chtěla někam letět letadlem. Já teda nechtěl letět dlouho, takže jsme vybrali Kypr. Žena zabalila 3 pořádně těžký kufry, protože čekala, že se budeme všude dopravovat Boltem. Jenže, jak jsme vyšli z letiště, tak jsme s malou viděli autobusovou zastávku a hned vedle otrávený taxikáře, No, my s malou měli rozhodnuto. Na Kypru mají vychytanou MHD apku, která vám vyhledá spoj a pak se přes GPS sledujete na mapě, kde jste a jestli máte vystoupit. Super zážitek za 2 Éčka na osobu.

Image

Takže jsme tam celou dobu jezdili autobusem a cestovali tak okolo Larnaky z naší super rezidence se soukromým bazénem.

A pak přišlo léto. Každoročně jezdíme na Šumavu pod stan. Pořád do stejného místa. Všem se nám tam moc líbí. Nakonec jsem zjistil, že jsme tam letos byli dohromady celé 4 týdny. Celou dobu se tam myjeme ve studené řece, spíme ve stanu, takže se zocelujeme. Hlavně jsem si tam nebral noťas, takže jsem si tady poladil svoje vyhoření.

A poladil jsem si myšlenky v hlavě.

Ke konci roku jsem si tak začal uspořádávat osobní a klientské věci, které mě nesmírně štvaly. Jsem takový ten bořitel mostů, takže při těhle věcech se chovám jak slon v porcelánu. Snad mě ti, se kterými se to vyhrotilo omluví ;-). Do Nového roku jsem chtěl jít s čistou hlavou, aby se mi neopakovalo to, co tenhle rok na začátku.

Já jsem se sebou nakonec tenhle rok absolutně spokojený, i když to bylo na začátku peklo.

A cíle pro rok 2024?

Jednoznačně se chci naučit PPCčka a FB reklamu. Taky chci začít s e-mailingem. Všude, kde to půjde. Třeba tady se mi do databáze hromadí lidi a já jim nic neposílám. Nakonec musím udělat redukci projektů a zrealizovat 2 super nápady.

A plány? Je jich spousta.

Reporty dalších online lidí:

Podobné příspěvky