Redakční systém na míru nebo wordpress

Redakční systém na míru nebo WordPress

S plánováním nového projektu vždy vyvstane otázka, zda sáhnout po osvědčeném opensource řešení, nebo si nechat napsat redakční systém na míru? Obojí má svá pro a proti, která je potřeba zvážit, ale abych vás nenapínal a neprotahoval vaši zvědavost. Většinou vítězí redakční systém WordPress. Chcete vědět proč?

Redakční systém má usnadnit proces s vytvářením, editováním a publikováním obsahu. Tento proces práce s obsahem zvládne, po kvalitním zaškolení, téměř každý. Redakční nebo také administrační systém totiž umožňuje svým uživatelům pracovat s obsahem webových stránek bez odborných znalostí. V podstatě je pak pro práci s webovými stránkami nebo e-shopem potřebná jen minimální počítačová gramotnost, protože proces tvorby obsahu je podobný například psaní textu v MS Word.

Zákazníky, kteří už někdy s webovými stránkami pracovali, pak často napadá, zda není lepší mít redakční systém na míru, který by řešil například ergonomické nedostatky v uživatelském rozhraní opensource systému.

Výhody redakčního systému na míru

Hlavní výhodou redakčního systému na míru je, že vám ho agentura upraví přesně podle vašich potřeb. To většinou znamená zrychlení práce s administračním systémem a tedy časovou i finanční úsporu. To jde samozřejmě ruku v ruce s velikostí a náročností celého projektu. Malým a středním firmám se investice do řešení na míru často nevyplatí, protože je prostě velice nákladná. Redakční systém na míru je zpravidla kvůli své finanční náročnosti velice málo rozšířený a z toho důvodu se útočníkům nevyplácí na něj útočit. Tedy, řešení na míru může být za jistých okolností bezpečnější, než opensource systém.

  • Administrace a ovládání dle potřeb projektu a týmu
  • Při dodržení bezpečnostních pravidel zde neexistují hackerské útoky
  • O aktualizace se stará agentura (ale vy to zaplatíte)

Nevýhody redakčního systému na míru

Určitě zde nebudu zmiňovat finanční náročnost, kterou řešení na míru představuje. Za práci a know-how se prostě platí.

Hlavní nevýhodou redakčního systému na míru vidím zejména ve velikosti týmu, který se o něj stará. Tým je omezený na několik vývojářů, takže na aktualizace systému se čeká delší dobu a jsou dražší. Další dost podstatnou nevýhodou je, že se systém kupuje v licencích. Licence jsou většinou omezené na projekt. Jeden projekt = jedna licence. U vícero firemních projektů se jedná o nezanedbatelnou účetní položku a výdaj.

Systém řešený na míru je bohužel většinou odkázaný na svoji rodičovskou agenturu. Pokud do něho budete potřebovat nějaké rozšíření, změnit vzhled nebo cokoliv upravit, tak vám nezbývá nic jiného, než o tuto úpravu požádat agenturu, který systém vyvíjí.

  • Jste odkázání na spolupráci s jedinou agenturou
  • Vyšší cena
  • Aktualizace provádí agentura (další náklady)
  • Rozšíření a úpravy stojí další nemalé peníze

Redakční systém WordPress

WordPress je opensource platforma. To znamená, že má k jeho zdrojovému kódu přístup mnoho kvalitních programátorů, kteří jej dále vylepšují nebo se starají o bezpečnost systému. Hlavní výhoda WordPressu spočívá v tom, že jde tento systém dále ohýbat (upravovat) podle požadavků klientů. Z toho důvodu se dobře upravuje ergonomie administrace, pro rychlejší práci s obsahem, nebo se dají „levně“ získat další různá rozšíření, která do systému přidají další funkcionality, co zlepšují práci s ním samotným nebo přidávají další možnosti pro samotný web (rozšíření pro marketing, obchod atd.).

Administrace redakčního systému WordPress

Výhoda WordPressu

WordPress (Wikipedie, WordPress.org) je asi nejrozšířenější redakční systém na světě. Pro vás jako klienta to znamená výrazné snížení nákladů při vytváření nového projektu. WordPress je prostě bezplatná platforma. To neznamená, že budete mít stránky zadarmo, ale odpadá zde nutnost vyvíjet redakční systém na míru, takže konečný vývoj webových stránek bude stát nižší desítky tisíc korun, než vývoj webu se systémem na míru, který se může vyšplhat na stovky tisíc. Další nespornou výhodou je fakt, že se v kódu a úpravách WordPressu vyzná nespočet odborníků, takže s ním nebudete nikdy odkázání jen na jednu jedinou agenturu, která vám vyvinula systém na míru. Pro správu webových stránek na WordPressu lehce seženete kvalitního specialistu.

  • Intuitivní ovládání administrace
  • Menší náklady na realizaci
  • Na trhu je mnoho specialistů na WordPress
  • Mnoho bezplatných doplňků
  • Nejste odkázáni na jedinou agenturu

Nevýhoda WordPressu

Protože je to systém, který si může nainstalovat každý, tak se kolem něho vyskytuje mnoho samozvaných odborníků. Ty získávají zákazníky nízkými cenami a nesmyslně přehnanými sliby. Klienti na toto většinou slyší, ale později litují, že svůj projekt svěřili do rukou nízkonákladového „specialisty“.

Největším problémem WordPressu je nejspíš právě ta jeho celosvětová rozšířenost. Kvůli tomu se během roku celosvětově uskuteční několik hackerských útoků na tuto platformu. S kvalitním webmasterem se většinou nemáte čeho obávat. U těch nízkonákladových specialistů si musíte ohlídat, aby pravidelně aktualizovali redakční systém a neinstalovali do něho kradené doplňky. Po splnění těchto dvou základních pravidel se jako klient nemusíte ničeho obávat.

  • Nutnost pečlivěji vybírat specialistu a neskočit na nejnižší nabídku
  • Potřeba hlídat bezpečnost systému a aktualizovat ho (to je většinou velice jednoduché)

WordPress vs. redakční systém na míru

Celosvětová rozšířenost WordPressu mluví sama za sebe. Pro něj se nakonec rozhodne mnoho firem a projektů, protože je pro ně daleko dostupnější a výhodnější. Systém na míru zase volí společnosti a korporace, které potřebují provozovat obchodní platformu o jejíž fungovaní se postará outsourcovaná služba. Tím se ve firmě vyřeší nespočet problémů a sníží náročnost na vytváření dalších procesů a delegování práce podřízeným.

Podobné příspěvky