Jaký vybrat redakční systém a ulehčit si práci?

Spuštění webových stránek je jednodušší, než se vám může zdát. Ale přivést na ně návštěvníky, to chce budovat obsah. A právě s atraktivním obsahem vám pomůže CMS. Jaký vybrat redakční systém? S rozhodováním vám pomůže tenhle článek.

Při budování obsahu, je redakční systém, resp. CMS (Content management system), nezbytným pomocníkem pro práci. Pomůže vám totiž se správou obsahu, který na webových stránkách máte. Pokud si nechcete stránky tvořit sami, pak vám mohu nabídnout tvorba webových stránek s administrací, protože stránky s administrací vám usnadní práci se správou obsahu.

Ukázka administrace redakčního systému WordPress
Administrace redakčního systému WordPress

Redakční systémy jsou dobré i pro malé projekty nebo weby malých živnostníků. A to právě z toho důvodu, že vám pomohou s lehkou úpravou informací na webových stránkách. Mimochodem tvorba webových stránek krok za krokem se vám může hodit. Už se nebudete muset přihlašovat na FTP nebo někomu psát jen kvůli tomu, že potřebujete upravit ceník nebo informace o pracovní době, protože budete mít jednoduchý redakční systém.

Co je redakční systém (CMS)?

Je to software, který usnadňuje práci s textem, fotografiemi a jinými dokumenty na webových stránkách.

Dnešní redakční systémy můžete chápat spíš jako webovou aplikaci, než jako software, který běží na Windowsech.

Už se samotného překladu „Content management system“ se dá vydedukovat, že je to systém pro administraci (správu obsahu). Jak jsem naznačil, je to redakční systém, který má (nám všem) pomáhat s přidáváním a budováním obsahu na webu.

V jednoduchosti si můžete představit textový editor Notepad, Poznámkový blok nebo MS Word, který vám umožňuje publikovat články přímo na webových stránkách, které vlastníte.

Proč používat redakční systém?

Spousta lidí si myslí, že redakční systém je dobrý pro blogování. Není to pravda. Na CMS WordPress běží údajně 30% projektů celosvětového internetu. Kromě novinových a magazínových webů můžete mezi projekty nalézt i sofistikované webové stránky velkých firem.

Výhody používání redakčního systému

Výhodou dobrého redakčního systému, který nemáte na zakázku, ale je volně šiřitelný (open source nebo také free CMS), je nesporný fakt, že si ho můžete „ohýbat“ podle vlastních představ. A když to nezvládnete sami, tak vám pomůže zkušený specialista na daný CMS. A že nás je.

Výhody:

 1. Správu obsahu webu zvládnete z celého světa bez nutnosti přístupu na FTP a upravování souborů.
 2. Ceníky, foto, obrázky nahrajete přes administraci.
 3. Pohodlná úprava menu
 4. Další funkce přidáte za pár kliknutí myší
 5. Rychlé přidávání nového obsahu

Komerční nebo free CMS systém?

Když si necháte udělat redakční systém na míru, tak bude podle vašich představ, ale budete s jeho správou vždy odkázáni na jedinou firmu. Tu, která ho napsala.

Free CMS mají velkou uživatelskou základnu. Když nastane nějaký problém, určitě najdete jeho řešení na Google nebo specializovaných diskusních fórech, kde se zdržuje řada nadšenců do redakčních systémů.

Na co myslet při výběru redakčního systému

Teď už víte k čemu je CMS dobrý, takže nastává čas se podívat na to, co by měl umět. Funkce většiny redakčních systémů se moc neliší, ale je dobré si je připomenout a zkontrolovat, protože není nic horšího, než vybudovat nějaký projekt, a okamžitě ho migrovat na jiný CMS. Teď se podíváme na to, jaký redakční systém zvolit. S ohledem na váš projekt a funkce, které budete potřebovat.

Takže na co se zaměřit:

 • Snadná správa, úprava a publikace obsahu. Všechny kvalitní CMS budou obsahovat výkonný textový editor se zkratkami HTML tagů, zvýrazňování textu atd. Vše, co pro správu obsahu potřebujete, aby vypadal dokonale.
 • Redakční systém pro obsahový marketing (web). Ať už budujete magazín nebo blog nejspíš potřebujete, aby mohl návštěvník články komentovat a diskutovat pod nimi. Toto je jedna z hlavních funkcionalit, podle čeho vybrat redakční systém.
 • Redakční systém pro SEO. Je důležité, aby měl RS možnost úpravy URL adres, které budou SEO friendly (www.adressa.cz/redakcni-system-pro-seo/ NE www.adressa.cz/index.php=sfsdf5 ) Druhý příklad je špatně.
 • Možnost přizpůsobitelnosti. Spousta systémů nabízí různé šablony vzhledů, pluginů a jiných věcí, díky kterým si web přizpůsobíte podle svých představ. Na to záleží.
 • Silná komunita. Nikdy si nevybírejte redakční systém s malou komunitou uživatelů. Občas se stane, že vznikne problém. Komunita vám ho pomůže vyřešit. Víc hlav, víc ví.

Jaký redakční systém zvolit?

Možná si kladete otázku, jaký redakční systém vybrat, aby to byla dobrá volba? Na světě jich je tolik.
Prostě vybírejte podle potřeb a plánů do budoucna. Hlavně myslete na ty budoucí plány, ať brzy nelitujete toho, že jste vybrali jednodušší řešení, které vám později nebude stačit.

Jestli chcete budovat obsah. Pak zvolte robustní redakční systém, který má všechny důležité funkce, které při budování obsahu využijete. Já mám v oblibě WordPress.

Potřebujete spravovat firemní webové stránky? Nemusíte používat kanón na vrabce. Stačí vám jednoduchý CMS bez databáze. Ale můžete použít i WordPress, protože co kdyby to potřebovalo růst? Že jo.

Výběr nejlepších CMS

Toto je výběr, který splňuje moje potřeby při vytváření webových stránek. Samozřejmě vím o existenci systémů Drupal, Joomla a dalších. Přijdou mi příliš složité, a proto je nepoužívám. Proč bych měl?

WordPress

WordPress - redakční systém
Redakční systém WordPress v češtině

WordPress je jednička. Používá ho údajně 30% všech internetových projektů. Díky velké uživatelské základně a podpoře není snad nic, co by do WordPressu nešlo přidat. V podobě pluginů, šablon, formulářů nebo fotogalerií.

Když si jako začátečník vyberete dobrý hosting. Pak jeho instalaci zvládnete na jedno kliknutí. Za předpokladu, že to ten hosting nabízí. Většinou to nabízí.

Proč WordPress?

Velký výběr šablon. Přes administraci redakčního systému WordPress si jednoduše vyberete z mnoha nabízených šablon, které jsou zdarma. Šablonu nahrajete na jedno kliknutí. A můžete ji používat.

Pro WP je k dispozici spousta placených šablon, které mají v základu lepší funkce, vzhled a jiné „fičury“, které se vám mohou hodit.

Velký výběr pluginů. Čistý WordPress nabízí mnoho funkcí, ale když vám bude něco chybět. Jednoduše si to vyhledáte přes administraci a nahrajete do systému.

Nemusíte umět programovat, ale stejně si do CMS WordPress, během okamžiku, dokážete přidat například dokonalou fotogalerii. Na jedno kliknutí a zdarma.

Na WordPressu můžete postavit i eshop. A to za pomoci rozšíření Woocommerce. To je v základní verzi zdarma a pro rozjezd eshopu dostačuje více než dost.

Důvodů proč si vybrat WordPress existuje asi milion. Nebudu vám je tady všechny vypisovat. Já používám WordPress pro všechny své projekty a pro tvorbu internetové prezentace.

Důvodem je snadná administrace, správa a aktualizace. No a samozřejmě přístup odkudkoliv na světě.

Klíčové vlastnosti:

 • – Intuitivní ovládání, publikování a správa obsahu.
 • – V základu obsahuje výkonný textový editor pro snadné formátování obsahu.
 • – Je hodně přizpůsobitelný díky tisícům šablon a pluginů. – Velká uživatelská základna. I v České republice.
 • – Na správu WordPressu snadno najdete profesionála. Třeba mě.

WordPress má docela náročné požadavky pro provoz, takže si musíte pečlivě vybrat hosting, který jeho provoz bez potíží zvládne.

Dalším strašákem je bezpečnost WordPressu. Je to nejpoužívanější CMS, takže na něj často útočí hackeři. WordPress je jednička v počtu napadení. Je důležité věnovat se jeho správě. Aktualizovat šablony, pluginy i samotný systém vždy, když přijde nová aktualizace.

Nasadit staženou statickou HTML šablonu na WordPress začátečník nedokáže, ale má na výběr z tisíců volných i placených šablon.

CMS bez databáze – GetSimple

CMS bez databáze - GetSimple
GetSimpe je CMS bez databáze

GetSimple je CMS bez databáze. Výhodou je, že vám poběží na levném hostingu. Nevýhoda je menší uživatelská komunita. GetSimple není vhodný pro velké projekty, ale i tak pro něj najdete hodně pluginů, které vám usnadní správu webových stránek.

GetSimple CMS je mým druhým oblíbeným redakčním systémem, který používám na webové stránky pro malé firmy a živnostníky.

Proč GetSimple CMS

Jeho instalace je primitivní. Jeho soubory nahrajete na server. Provedete instalaci a můžete upravovat obsah.

GS nenabízí příliš mnoho líbivých šablon, ale jeho nasazení na statickou HTML šablonu, je tak jednoduché, že to bude hračka i pro začínajícího PHP programátora. Takže si můžete stáhnout jakoukoli HTML & CSS šablonu z internetu a nasadit ji na tento CMS bez databáze. Princip fungování snadno pochopíte z tovární šablony.

Pluginy. Musíte pamatovat, že GetSimple je redakční systém bez databáze. Takže se na něm nesnažte tvořit megalomanský projekt. Na stránkách naleznete mnoho pluginů jako jsou galerie, katalogy, menu atd. Dokonce je tam i plugin pro eshop, ale ten bych na GS netvořil.

Bezdatabázový systém slibuje malou náročnost na systém. Takže ho můžete provozovat na bezplatném nebo levném hostingu.

Klíčové vlastnosti:

 • – Jednoduchý a nenáročný redakční systém
 • – Správa obsahu je intuitivní a zvládne ji každý
 • – CMS bez databáze
 • – Jednoduchá implementace na statické šablony

Jednoduchý redakční systém

Ukázka repozitáře jednoduchého RS GetSimple

GetSimple je jednoduchý redakční systém, který má intuitivní ovládání. Musím podotknout, že při jeho instalaci se občas vyskytnou potíže. Většinou se musí upravit soubor .htaccess. Vždy záleží na nastavení webhostingu.

Jednoduchost systému GetSimple CMS spočívá ve snadném nasazení HTML šablony a snadné správě webového obsahu.

Menu administrace je intuitivní. Obsahuje celkem 5 záložek, takže uživatel nemá kam zabloudit a snadno se zorientuje.

Závěrem

Takhle vybírám redakční systém já. Jde mi hlavně o jednoduchost a přehlednost. Protože si myslím, že to je to nejdůležitější, co mi při práci s webovými projekty dost usnadňuje život.

Pro klientské webové stránky to platí dvojnásob. Klientům je většinou jedno, jestli to běží na sedmičkovém PHPčku nebo jestli je to CMS bez databáze. Nevyznají se v tom. Pro mé klienty je důležité, aby se dokázali rychle zorientovat v administraci a v samotné správě webu. To jim usnadní život i práci.

Proto používám WordPress a GetSimple CMS.

Podobné příspěvky