shrnutí 2022

Shrnutí roku 2022

A je to tady. Konec roku 2022. Tedy minimálně toho pracovního roku. Už nic do konce roku neudělám, tak jsem napsal svoje shrnutí úspěchů a neúspěchů.

Nebojte, není to žádný egomaniacký plácání o tom, jakej jsem borec. To jsem i bez toho. :⁠-⁠) Já to píšu hlavně pro sebe, jako takový deníček uvědomění si.

Celý text píšu na mobilu, takže je to samá chyba. Asi jich je víc než obvykle, když píšu na klávesnici. Ještě k tomu mám trochu rýmu a horečku, tak nevím, jestli se konce roku vůbec dožiju. Známe ty mužský rýmičky.

Do roku 2022 jsem měl v plánu:

 • zvýšit příjmy z podnikání (povedlo se, nepočítám do toho affiliate)
 • ujíždět na life a bio haccích (částečně)
 • udělat více zvýšením produktivity (ty jo nevím, možná se povedlo)
 • omezit kofein (nepovedlo)
 • sportovat/cvičit (něco dělám, ale nejsem spokojený)
 • cyklistika (nepovedlo)

Osobní život

Záměrně začínám osobním životem, protože ten už minimálně 12 let řadím nad pracovní úspěchy. Raději odmítnu lukrativní spolupráci, než abych dělal něco, co by mě nebavilo.

Letos jsem chtěl s holkama cestovat. To se povedlo, ale cestovali jsme jen po ČR. Jak žena chodí do práce, tak je limitovaná dovolenou. Naštěstí můžeme využívat jejích prodloužených víkendů. Na cestování po Čechách ideálka. Dalo by se i do ciziny, ale máme rádi Šumavu, takže raději ten dovolenou limitovaný čas trávíme tam.

Navštívili jsme spoustu zapadlých míst, které máme rádi. A nechyběly ani masové turistické atrakce, kde mě třeba překvapilo, že se může platit vstupné do lesa a že v Krkonoších jsou i docela slušný penziony, ve kterých už stačili vyměnit postkomunistickou výbavu.

Když mluvím o ženě, tak jsem si ji zase letos za ženu nevzal. Tak snad už to klapne v roce 2023. Vlastně jsem chtěl pod stromečkem vyrukovat se zásnubním prstenem, ale vybrat takový šperk není jako vybrat řetízek. Jak jako změříš prst provázkem, aby si toho nevšimla? No a pak mě stejně na tyhle teatrální gesta neužije. Takže si spíš v průběhu roku na gauči řekněme, že se za měsíc vezmem. A hotovo. Mám štěstí, že mám doma ženskou, jakou mám, a že toleruje tyhle moje osobnostní odchylky.

V rodině to klapalo parádně. Ťuk, ťuk, ťuk.

Letos jsem chtěl začít znovu jezdit na kole. Nevyšlo to. Prostě nebyl čas nebo nějaká taková výmluva.

Každopádně jsem celý rok pravidelně posiloval celé tělo, takže si myslím, že mám docela slušnou muskulaturu. Ta se ale schovává pod horou sádla. Naštěstí jsem ještě nedorostl do rozměrů klasického WordPressáka.

Hackování sebe samého

Od května jsem se sprchoval jen studenou vodou, otužoval jsem se koupáním v řekách. S tím, že mě během zimy nepoloží rýma. Nefunguje to. Mám teď rýmu a horečku. Jenže to sprchování studenou vodou je návykové. A když třeba přijdete na koupaliště nebo k řece, tak v pohodě zajdete do hloubky bez nějakého kroucení za průpovídek „ježíši to je ledárna“. Víc si to užíváte.

Malá dcera je na stejné vlně, takže ještě v chladném říjnu jsme se spolu koupali ve studené Berounce. Ostatní na nás nevěřícně koukali. Malé to imunitu také neposílilo a položí ji každá školková nemoc. A že jich za rok je.

Docela jsem si oblíbil takové ty lifehacky a biohacky jako CBD a podobně. Chtěl jsem tím omezit kofein a zvýšit pracovní morálku. Nakonec jsem kofein naopak asi ještě zvýšil. Je fakt šílený, kolik kafe vypiju. Ale nemůžu přijít na nějakou náhradu. No a potom, když ty „přírodní“ produkty mixujete s kofeinem, tak se vlastně dějí jiné věci, než které jste čekali.

V 2023 je tedy jedním z největších cílů zamakat na kondici a sundávat rosolovité centimetry, které na těle mám. Stejně tak potřebuju zapracovat na sobě, protože se mi zdá, že tak nějak stojím na místě. Cestování se budem věnovat, jak dovolená dovolí. Cyklistika možná klapne, protože malá dostala od Ježíška lepší kolo, takže už by to na něm šlo jet někam dál. Minimálně zavěšená na tyči.

Podnikání

Začátek roku byl nadstandardní na poptávky. Vlastně celý rok byl nadstandardní. To bylo hodně překvapivé. Myslel jsem, že válka, inflace a krize budou mít na podnikání jiný vývoj.

Letos jsem tak nějak instinktivně přišel s jinou strategií vyjednávání. Vlastně na samém začátku klienty spíš „odrazuju“ od onlinu tím, že jim ukazuju, jak to všechno funguje, kolik to dá práce, co to stojí peněz a že situace většinou není tak růžová nebo jednoduchá, jak se píše na blozích nebo říká na přednáškách „prodavačů kastrolů“. 

Řeklo by se, že to je blbost, aby tohle freelancer dělal. Obchodník ve mě říká, že napůl to asi blbost je. Jenže vlastně nemám problém odmítnout třeba velkou zakázku, když se mi ta chemie mezi mnou, týmem a firmou nezdá. Nerad se přemáhám a upřednostňuji pohodlný život. Letos jsem toho takhle pustil jiným za pěkných set tisíc. A pak, člověk si musí nechávat pootevřené vrátka právě pro ty projekty, kde ho to posune a dává mu to smysl.

Díky tomu mám klienty, kteří vědí, že to SEO, content a online vůbec něco stojí a že to nejde jen tak šolíchat. Ale hlavně si věříme, píšeme, voláme, či jinak komunikujeme. To je pro mě důležité. Když se to poruší, tak nemá smysl dál pokračovat. Vzájemná chemie je důležitá.  

Ale dost těch zenových keců :⁠-⁠).

Na druhou stranu mě fascinuje, jak dlouho trvá u některých online firem (které online živí), než se vůbec začne něco dělat. Naposledy mě takhle překvapilo Rixo. Tam se naplánováná práce rozjela po půl roce až teď ke konci roku. Chtěl jsem s tím seknout. Ale už se to rozjíždí slibně a nechtěl jsem zklamat toho, co mi to dohodil. Tak uvidíme.

Každopádně jsem třeba zvládnul tenhle rok, kromě jiného, 2 velké zakázky s výtečným rozpočtem a týmem lidí. Střihnul jsem si i jednu hodně slušnou státní zakázku a pak taková ta klasika v podobě práce pro dlouhodobé klienty, trocha linkbuildingu, trocha psaní, weby na míru pro lokální firmy. Když mě zrovna tohle děsně baví a vlastně u toho relaxuju. Pořád mi dává stále větší smysl rozkládat vajíčka do více košíků. 🙂 Takže budoucnost vidím ve webech a plánování strategického obsahu. Právě proto, že to vydělává peníze mě i mým klientům. Díky tomu tam mám slušné zkušenosti, které umím zužitkovat napříč různými obory.

Snad bude 2023 byznysově stejně úspěšný.

Vlastní projekty 

Slušně jsem letos zapracoval na whisky a rum nebo whisky rum v německé verzi. Myslel jsem, že mě to přestane bavit. Kupodivu nepřestalo. Dělám tenhle affiliate vlastně spíš kvůli datům, která prostřednictvím toho projektu získávám pro ENG projekt. Už ho snad konečně spustím. Peníze jsou tady až vedlejší produkt. Příjemný, to jo :⁠-⁠). Možná to celé příští rok prodám. No uvidíme, protože v ČR není lukrativní kupní síla a 6-12 násobky měsíčního zisku mě jako cenovka netankují. Je ale náročné testovat tolik alkoholu. Když mi bylo 20, tak bych to zvládal jinak. Raději ani nepočítám, kolik litrů tvrdého jsem letos vypil.

AI FOMO mánie

Od přelomu října testuju AI na podřadných affiliate projektech. No mám zatím 2 :⁠-⁠). Už tam padly první provize. Bez linkbuildingu. Testovali jsme AI s Tomášem Mahríkem nějak začátkem roku, kdy jsme s tím vytvořili spoustu textů, ale teprve až ke konci roku má AI úplně jiné grády. 

Přijde mi to ale pořád nevýhodné, protože tomu zadání musíte dát dost péče (času) a bohužel to nefunguje univerzálně napříč obory. Teda funguje, ale když nedodáte přesné informace, technikálie, fakta, tak z toho vyjdou vycpávkové přeoptimalizované SEO texty. V podstatě je pak jednodušší a výhodnější zadat ty texty nějaké levnější copywriterce. Ale to záleží na tom, jak si ceníte vlastního času a na tom, kam ty texty chcete použít.

Tady se můj názor asi bude lišit od ostatních. Myslím si, že cenu kvalitních oborových copywriterů to požene nahoru. AI jim v práci pomůže, ale výstup bude potřeba polidštit a doplnit o podstatné informace, které sama AI zatím nedodá. V SERP bude v roce 2023 spousta braku a prosadit se kvalitou dá zase o něco větší práci. Ale to je na jiný příběh.

Každopádně v SERP a v linkbuildingu se máme na co těšit. Osobně si jako uživatel internetu přeju, aby to Google rozpoznal a sundal. Jako affilak si přeju opak :⁠-⁠).

Spolupráce

Se Zdenkem Matuškou děláme náš Chytrý spánek. Tam nás nejspíš sestřelil nějaký Google update, ale já Google nic nevyčítám. Chtěli jsme ze začátku velký web o spánku, ale začali jsme na to dost kašlat. Práci na projektu jsme šidili a podle toho to taky tak vypadá. Nejdřív jsem to flákal já a Zdenek to táhnul, v druhé půlce roku jsem to táhnul zase já. Nemáme si co vyčítat. Už jsme si to vyčetli:⁠-⁠). Nicméně celé to předěláváme a už mám přesný plán, jak z toho udělat pěkný a smysluplný web. Průšvih je, že tak nějak asi oba nevíme, co je pro nás v životě prioritou a tak každý dáváme focus na něco jiného. Kvůli tomu jednou práce kvete a pak se zase sere. Snad to v 2023 rozlouskneme.

Ale spousta věcí se na ChytrýSpánek.cz povedla. Některé texty jsou bombové, takže na to odkazují sama od sebe velká média a jiné silné weby. Také se to v podstatě od začátku samo uživí. Buď napřímo nebo přes vedlejší naše společné projekty. A ještě zbylo na štědré novoroční bonusy pro majitele. To je super.

Radost mi udělal i web o ukulele Ukulelko, kde jsem konečně předělal affil na Kytary. Díky tomu to vydělalo pár kaček (jakože fakt pár). Není to žádná bomba, protože trend ukulele frčel v 2013, nebo tak nějak. Od tý doby to padá. Ale mám to jako pokusný projekt a na sebe si to vydělalo bohatě právě v tom pravěku. Tehdy jsem stál za rozšířením ukulele mánie v ČR.

S Tomášem Mahríkem jsme letos nespustili nic nového. Oproti minulému roku je to razantní propad ve spouštění nových projektů. Tady mám trochu výčitky, že ty staré nefungují podle plánu. A tak nějak nevíme, co s tím. Snad to brzo přerazíme. Ale tak podvedl se nám třeba jeden z nejlepších VPN obsahů ve střední Evropě a možná i na Slovensku. To zase jo. Jen ta videa na YT váznou, páč tam nemám správný skill a děsně všechno moc řeším, pozoruji se, takže to mojí mediální kariéru brzdí ještě víc. :⁠-⁠)

S Jardou Janíčkem jsme klasicky pracovali na 5Nej.cz, a pak se k tomu přidala i slovenská verze 5naj.sk. To by nebylo tak zajímavé, protože se taková expanze dá čekat u každého velkého projektu. Daleko zajímavější je nový finanční projekt 5Fin, kde se to začíná pomalu rozjíždět. Finanční sektor je složitý. Jinak to byl po celou dobu takový stereotyp, který k tomu contentu patří.

Fokus na prd

Po tom všem bych řekl, že s produktivitou jsem na tom dobře, ale stejně se pořád hecuju, že bych mohl udělat víc.

Právě kvůli tomu, že mám spoustu aktivit, projektů, pokusných projektů a nových nadšení pro blbosti, tak řeším problém s focusem. Nevím, čemu se věnovat, takže přeskakuju z jednoho na druhé. Trochu mě to baví, protože to zabraňuje stereotypu, ale občas je to na zbláznění. Vlastně vidím, by to mohlo být všechno úplně na jiném levelu jako třeba nějaké lepší self-promo, ale pak najdu pěknou doménu a ztrácím čas s něčím, co mě za pár dní přestane bavit.

Vyzkoušel jsem spoustu systémů plánování práce. Všechno si perfektně rozpracuju, ale když nastane den D, tak místo dodržení plánu se pustím do něčeho úplně jiného. Tohle je peklo. 😀

Vylepšení pracovního prostředí 

Nic jsem si celý rok nekoupil, tak jsem si alespoň zlepšil pracovní zázemí. Mám teď pevný PC, nebo jak se tomu říká, s Ryzenem, lepší ramkou, grafikou, a hlavně mám v kanceláři 2 24″ monitory. Jeden ohnutý a druhý normální. Je to špička. Nechápu, jak můžu doma dělat na 15″ NTB. Nechápu, jak jsem mohl dřív dělat jen na jednom monitoru.

Kromě toho zase řeším pracovní židli, protože trpím na záda. Loni jsem za to utratil dost peněz a nedopadlo to slavně. Letos jsem to přetrpěl, ale ta židle není to pravé ořechové. A pořád přemýšlím o takovém tom elektro stole, co se u něho stojí nebo sedí.

Přeji vám skvělý rok 2023 

U mě se rok 2022 povedl a byl byznysově úspěšný. Za to jsem hodně vděčný, protože jsem svobodnější.

Díky všem, kteří mě podporují a doporučují. Díky všem, kteří se mnou spolupracují nebo mi dávají práci. Díky všem, kdo to přečetli celé bez přeskakování. Jste fakt super vytrvalci.

Přeji všem perfektní rok 2023.

Reporty dalších online lidí:

Podobné příspěvky

6 Komentářů

 1. Super shrnutí, díky za počtení.

  Jestli se můžu zeptat – proč jste vytvořili 5fin, namísto budování jednoho silného webu v podobě 5nej? Jaké v tom spatřujete výhody?

  1. Díky. No a proč nemít dva silné weby? 🙂 Na 5fin jde pouze o finance.

   1. Potenciální duplikace, dvoje náklady na hosting a správu webu, roztříštění pozornosti. Na druhou stranu jdou tyto problémy poměrně snadno vyřešit. 🙂

    1. Tak jasně, náklady jsou jedna věc, ale pak je tady zase ta možnost se k veškerému obsahu postavit úplně jinak.

Komentáře jsou uzavřeny.