Vyznam Search Intent

Co je Search intent a proč je v SEO důležitý

Když se vám nedaří rankovat na Google, tak to dost pravděpodobně může znamenat, že máte špatně optimalizovaný obsah pro dané klíčové slovo. Pokud je to váš případ, tak právě vás zajímá výraz Search Intent.

Co je Search Intent? Vyhledávací záměr (někdy označovaný také jako záměr uživatele nebo záměr klíčového slova) je důvod, proč uživatel zadá určitý dotaz do vyhledávače. Vyhledávače proto upravují svoje algoritmy a vyhodnocují relevanci obsahu vzhledem k potřebám uživatelů.

Vyhledávací záměr lze jednoduše definovat jako účel vyhledávání. Hledá osoba informace? Chce něco zakoupit? Nebo prochází internet v hledání výhodné nabídky?

Představte si, že někdo hledá na Google „nejlepší povinné ručení“.

Takový uživatel nehledá konkrétní pojišťovnu. A zatím také nemá v úmyslu koupit konkrétní produkt. Uživatel si chce udělat průzkum, než se rozhodne k nákupu. V tomhle případě ho zajímají stránky, na kterých se pojištění porovnává a hodnotí. Pokud byste své povinné ručení pojmenovali jako Nejlepší povinné ručení a nabízeli na stránce jeden produkt, tak s tímto názvem nejspíš na Google neprorazíte na první pozice. A to se můžete klidně postavit na hlavu, stejně to nepůjde.

Google předpokládá, že uživatelé chtějí vidět především srovnávací stránky. Proč? Protože jim pomohou se rozhodnout vybrat správný produkt. Jejich Search Intent (vyhledávacím záměrem) bylo udělat si průzkum a k tomu potřebovali na stránce porovnání více produktů.

Opačný případ nastává, když člověk hledá na Google „povinné ručení“.

V tomhle případě už uživatele může zajímat srovnávací stránka, ale více pravděpodobné je, že už ho zajímá konkrétní produkt – je rozhodnutý k nákupu. Co udělá vyhledávač? Nabídne uživatelům stránky, kde si mohou pojištění rovnou objednat.

Proč je Search Intent důležitý

Chápání záměru klíčových slov, čili důvodu vyhledávání, také pomáhá SEO specialistům a marketérům vyvíjet strategii obsahu na základě vyhledávacích termínů. Strategie přivede relevantní uživatele na webové stránky. Optimalizace na základě vyhledávacího záměru je klíčová pro zlepšení vašeho postavení v SERP (ve výsledcích vyhledávání).

Porozumění vyhledávacímu záměru je klíčem k pochopení toho, co konkrétně osoba hledá, když zadává dotaz do vyhledávače. Analýza klíčových slov nám může poskytnout náznak, co uživatele zajímá, analýza záměru hledání nám umožňuje lépe pochopit skutečný účel vyhledávání. Zatímco někdo může hledat pouze obecné informace nebo rady, jiný může chtít konkrétní produkt nebo službu zakoupit.

Pokud chcete, aby byla vaše stránka ve vyhledávači úspěšná, musíte se ujistit, že odpovídá na skutečné potřeby a otázky uživatelů.

Důkladné porozumění vyhledávacímu záměru vám pomůže:

 1. Vytvářet efektivnější obsahovou strategii, která skutečně zaujme vaše cílové publikum.
 2. Připravovat obsah, který skutečně naplní očekávání a potřeby vašich návštěvníků.
 3. Zlepšíte vaše postavení ve vyhledávačích tím, že nabídnete obsah, který je pro uživatele cenný.

Čtyři základní typy vyhledávacího záměru

 1. Informační záměr (Informational Intent):
  • Uživatelé hledají konkrétní informace nebo odpovědi na své otázky.
  • Příklady: „Jak si uvařit kávu?“, „Historie Francie“, „Symptomy chřipky“.
 2. Navigační záměr (Navigational Intent):
  • Uživatelé mají konkrétní cíl a hledají konkrétní webovou stránku nebo aplikaci.
  • Příklady: „Facebook přihlášení“, „YouTube videa Ed Sheeran“, „IKEA otevírací doba“.
 3. Transakční záměr (Transactional Intent):
  • Uživatelé mají v úmyslu něco zakoupit nebo využít nějakou službu.
  • Příklady: „Koupit iPhone 12 online“, „Rezervace hotelu v Praze“, „Nejlepší pizza k doručení“.
 4. Vyhledávací záměr založený na průzkumu (Investigational Intent):
  • Uživatelé se chtějí rozhodnout mezi více možnostmi nebo hledají informace, které by mohly vést k budoucí transakci.
  • Příklady: „Recenze na Samsung Galaxy S21“, „Porovnání elektrických aut 2023“, „Nejlepší fitnes centra v Brně“.

Může se Search Intent časem měnit?

Ano, vyhledávací záměr se může časem měnit, a to z několika důvodů:

 1. Změny v chování uživatelů: Jak se společnost a kultura vyvíjejí, mohou se měnit i potřeby a zájmy lidí. Například v době pandemie se záměr týkající se cestování mohl změnit z „nejlepší letní destinace“ na „bezpečné místní výlety“.
 2. Technologický vývoj: S novými technologiemi a platformami se mohou měnit způsoby, jakými lidé hledají informace. Například s nástupem hlasových asistentů se mohou dotazy stát konverzačnějšími.
 3. Sezónní vlivy: V závislosti na ročním období, svátcích nebo aktuálních událostech se může vyhledávací záměr měnit. V období Vánoc může zájem o „dárky pro muže“ vzrůst, zatímco v létě může dominovat „nejlepší grilovací techniky“.
 4. Změny ve vyhledávačích: Vyhledávače, zejména Google, pravidelně aktualizují své algoritmy. Tyto změny mohou ovlivnit, jaký typ obsahu je považován za nejrelevantnější pro určité dotazy.
 5. Nové trendy a události: Aktuální události, virální obsah nebo nové trendy mohou rychle měnit to, co lidé vyhledávají. Například pokud se objeví nový filmový hit, mohou se dotazy spojené s tímto filmem dočasně zvýšit.

Závěr

Je důležité pravidelně sledovat a analyzovat vyhledávací dotazy a chování vašich návštěvníků, abyste mohli rychle reagovat na jakékoli změny v jejich vyhledávacím záměru a optimalizovat svůj obsah podle aktuálních potřeb. Pokud se vám s vaším obsahem nedaří rankovat, tak jako první prověřte záměr vyhledávání jednoduchou analýzou výsledků vyhledávání na dané klíčové slovo. Pokud váš obsah neodpovídá záměru vyhledávání, tak nemáte jakoukoliv šanci se ve výsledcích vyhledávání umístit na pěkných místech.

Podobné příspěvky