Vse O Copywriterech

11 Věcí, co dělá copywrighter (správně copywriter)

Tenhle článek z vás udělá nejlepšího copywritera na celém světě. Když si ho nepřečtete, pravděpodobně nemáte na to být dobrým copywrighterem. Rozhodnutí je pouze na vás. Číst, nebo nečíst? Co dělá copywrighter? Já vám to povím.

Tak, co dělá copywrighter? No v první řadě píše věci správně. Takže ví, že se správně píše copywriter. A copywriter je pisálek textů nejen na webu.

Co dělá copywriter?

Copywriter je profesionál, který se specializuje na tvorbu poutavých, přesvědčivých a efektivních textů, které jsou často určeny pro marketingové a reklamní účely. Hlavním úkolem copywritera je vytvářet obsah, který osloví cílovou skupinu, podporuje značku nebo produkt a motivuje čtenáře k určité akci jako je nákup produktu, registrace na webové stránce nebo zapojení do marketingové kampaně.

Úlohy copywritera zahrnují tvorbu reklamních a marketingových textů pro různé materiály včetně brožur, letáků, e-mailových kampaní, webových stránek a sociálních médií. Mnoho copywriterů se také specializuje na SEO obsah, který pomáhá zvýšit viditelnost webu ve vyhledávačích. Důležitou součástí jejich práce je kreativní psaní, které zaujme a udrží pozornost čtenáře, zatímco podporuje značku nebo produkt.

Co Dela Copywriter
Copywriter je vypravěč příběhů a prodavač produktů prostřednictvím slov.

Nejspíš se chcete stát copywriterem (copywrighter prostě neexistuje) a přečtení tohoto článku vás pošle mezi českou copywriterskou smetánku. Možná ji jednou budete šéfovat. Vyděláte velký balík peněz na internetu a budete králem planety Země. Možná budete jen nejlepší copywriter. To se ukáže. Ale nepředbíhejme. Pojďte se naučit být copywriterem nebo copywriterkou.

Jak se stát copywriterem?

  1. Začněte psát vlastní blog.
  2. Oslovte někoho, kdo vám poradí nebo dá příležitost psát za málo peněz, ale nebudete jeho otrokem. Naopak by se vám měl snažit poradit.
  3. Vzdělávejte se. Čtěte texty zkušenějších kolegů. Čtěte rady pro copywritery. Dívejte se všude kolem. Billboardy, reklamy, noviny. To všechno je copywriting.
  4. Pište pravidelně. Pravidelným psaním si vytrénujete dovednosti i kreativitu.
  5. Zkuste oslovit agenturu, které vám dá práci nebo vás přijme na stáž.

1. Získání potřebných dovedností a vzdělání

Začněte tím, že se naučíte základy psaní a marketingu. To může zahrnovat formální vzdělání, jako je studium marketingu, komunikace nebo žurnalistiky, ale také samostudium. Existují různé online kurzy a semináře, které vám mohou poskytnout potřebné dovednosti a znalosti.

Hlavně začněte psát vlastní blog, ale nepište blbosti. Dejte tomu blogu určitý koncept.

2. Praxe a zlepšování dovedností

Praxe je klíčem k úspěchu v copywritingu. Začněte psát a experimentovat s různými styly a formáty. Můžete začít třeba psaním blogů, článků, produktových popisků nebo sociálních mediálních příspěvků. Kriticky hodnoťte svou práci a neustále se snažte zlepšovat.

3. Vytvoření portfolia

Portfolio je nezbytné pro každého copywritera. Mělo by ukazovat váš styl psaní, rozsah vašich dovedností a jak jste schopni psát pro různé cílové skupiny a různé formáty. Začněte tím, že do portfolia zařadíte své nejlepší práce, a postupně ho rozšiřujte.

4. Síťování a hledání příležitostí

Navazujte kontakty v oboru a hledejte příležitosti pro práci nebo stáže. To vám může pomoci získat cenné zkušenosti, zlepšit vaše dovednosti a navázat kontakty, které vám mohou pomoci v budoucí kariéře.

5. Získání zkušeností a postup v kariéře

Jakmile získáte nějaké zkušenosti, můžete začít hledat vyšší pozice nebo přijmout více náročné projekty. S různými zkušenostmi se můžete stát specialistou v určité oblasti copywritingu, například v SEO copywritingu, B2B copywritingu nebo copywritingu pro sociální média

Co dělá copywriter

1. Copywriter je sběratel informací

Nejlepší copywriteři jsou jako vědci. Neustále něco zkoumají a čtou. Proč? Protože je prostě baví sbírat informace. Baví je zkoumat cizí styl psaní. Jednoho dne to budou potřebovat. Nebo taky ne.

Aby bylo vaše psaní co nejlepší, co nejzajímavější. Musíte shromáždit 7x více informací, než jich nakonec můžete použít. To říkal už John Caples, o kterém zase říkal otec reklamy David Ogilvy, že to byl jeden z nejefektivnějších copywriterů všech dob.

Čím více má copywrighter (hehe SEO trik) rešerší, tím se mu píše lépe.

2. Copywrighter dává textům osobnost

Není nic horšího než bezduché sterilní kecy. Ehm texty. Jako copywriter, co si občas zacopywrighteří, o tom něco vím.

Každý spisovatel, textař a značka má svůj jedinečný styl komunikace. Jedinečný hlas, kterým se odlišuje od ostatních.

Před jakýmkoli psaním si copywriter musí uspořádat v hlavě: jaký použije tón komunikace, volbu slovní zásoby, hodnoty a potřeby cílového publika.

Cílové publikum pro copywritera
Takhle vás budou čtenáři srdíčkovat, když budete dobrým copywriterem

3. Dejte davu to, co chce

Jádrem úspěchu dobrého copy, je dát čtenářům to, co chtějí. Ale nejdřív v nich vzbuďte hlad.

26 letý John Caples dostal v roce 1926 úkol. Vymyslet reklamu pro americkou hudební školu, která prodávala kurzy domácího studia klavíru.

Jasně, okamžitě se nabízí použít otřepanou frázi „Hrajte jako mistr za 30 dní – bez učitele“.
John Caples na to šel jinak. Vymyslel příběh.

Věděl moc dobře, že naučit se hrát na piano je složité. A skutečný důvod, proč se chtějí lidé učit hrát na klavír, je být populární, získat obdiv přátel, závist a najít štěstí.

Mohl napsat „Jak se stát nejoblíbenějším člověkem na party“ a k tomu šoupnout šikovnou obrazovou reklamu.

Ale to by bylo příliš jednoduché. Věděl, že potřebuje víc, než jen popsat popularitu hudebníků.

Potřeboval šikovně vytvořit typ člověka, o kterém by vás ani ve snu nenapadlo, že by mohl hrát na klavír tak, že by ohromil své přátele.

A tak vznikl titulek „Smáli se, když jsem si sedl za klavír, ale když jsem začal hrát!“

Zbytek reklamního prostoru využil k popsání osobního triumfu, kterým nalákal čtenáře přečíst si o možnostech domácí výuky klavíru. Více o kampani Johna Caplese v novinách.

4. Copywriter nekouzlí se slovy a nedává jim šarm

Tohle je chyba většiny začátečníků copywrighterů.

Jasně, jako copywriteři si hrajeme se slovy. Někdy až docela dlouho, ale nikdy jim nedáváme šarm, kouzlo ani jiný tajemný blbosti.

Copywriter musí psát pravdu a tu dělat fascinující. To je všechno.

Copywriting je o efektivním psaní prodejních textů. Ne o chytrých řečech co mají šarm.

Čím více budou vaše prodejní dovednosti méně odhalitelné, tím lepší a efektivnější jste copywriter. To máte jako s rybářem. Když ukáže svůj háček, tak nic nechytne.

Jedině jasné a stručné psaní, je zárukou úspěchu. Kouzla nechte kouzelníkům.

5. Porušujte pravidla

Tady začínají vstávat vlasy na hlavě mnohým copywriterům. Porušovat pravidla a ještě ty gramatické. No já padám.

Nepište ke svým čtenářům, jako učebnice Českého jazyka. Pište vlastní češtinou, syntaxí a stylem.

Tak určitě, íčka musí být správně.

Pište přímo, jako když s někým mluvíte. Jedině tak to lépe pochopí a vytáhne peněženku.

Copywighter dává smysl textu

6. Všechno, co píšete, musí mít účel

A to není můj výmysl. Řekl to David Ogilvy, takže je to svaté.

V době boomu obsahového marketingu vytváří spousta prodejců obsah, který podporuje jiný obsah. Mít hodně obsahu je samozřejmě nesmírně užitečné. Ale jedině, když zapadá do celkového plánu.

Kreativní a chytrý obsah sám o sobě nemá žádný přínos. Dělejte obsah, který si najde své publikum, zaujme a podpoří prodej. Zaměřte se na problémy lidí a pomáhejte jim je vyřešit. Jedině takový copík ví, jak se dělá SEO pro web.

7. Copywriter myslí jinak

Spousta reklamních agentur se pyšní svojí kreativitou a nápadností. Nakonec všechny jejich reklamy vypadají, jako by si z oka vypadly.

Když se zeptáte, proč to nedělají jinak, tak odpoví. Ono to takhle funguje. Kecy.

Pak tady máte 20 eshopů co dělají Black Friday každý měsíc. Protože jsme „orygynální“ vole.

Talentované lidi naleznete nejčastěji mezi rebely. Nikdy mezi ušlápnutými šprty, co poslouchají pančelku, protože tak to funguje v Tý společnosti.

Nebojte se vymyslet nové postupy a myšlenky, protože by to mohlo fungovat. Když to fungovat nebude, tak se nic nestane. Zapadne to jedině mezi další „Blakfrajdeje“. A tam si toho nikdo nevšimne.

8. Hrajte na emoce

Mohl bych tady vypisovat, jak máte hrát na strach, spásu, chamtivost. Ale ne. Uděláme to jinak.

Míčky v podobě emotikonů
Copywriter hraje na lidské emoce
  • Strach

Náš opalovací krém poskytuje vysokou ochranu před slunečním zářením.

  • Spása

Náš opalovací krém se díky jedinečnému složení snadno nanáší a roztírá.

  • Chamtivost

Náš opalovací krém ochrání před sluncem, je extrémně voděodolný a hydratuje pokožku.

Více slov není třeba.

9. Používejte činný rod

Činný rod je srozumitelnější, než ten jeho kolega rod trpný.

Trpný rod: Více než 5000 zákazníkům pomohly naše služby.
Činný rod: Pomohli jsme více než 5000 zákazníkům.

10. Vyhoďte cizí slova

To se takhle jeden Startup vydal do světa a pak o sobě měl mluvit doma v Čechách, protože potřeboval sehnat levné programátory.

„Jsme globální Startup, co se zaměřuje na key customer segments a hledáme programmer specialists.“

Mluvte řečí svého kmene a to i za cenu, že nebudete vypadat coolově.

11. Pravidlo krátkých vět

Pište krátké věty. Tak krátké.

Ne.

A zejména pokud jde o reklamní texty, protože čím delší reklamní sdělení je, tak tím spíš ho nikdo nedočte až do konce, protože je to prostě nuda, kterou nikdo nečte a mozek, tak nějak sám očekává, že to bude plné nesmyslné omáčky o ničem, jako copywrighter si nemůžete dovolit, aby váš text nikdo nečetl.

Copywriter ví, že má psát krátké a výstižné věty. Co vám vyrvou srdce z těla. A oči z důlků. Protože zná texty, co prodávají.

Jenže to vlastně nemusí být pravda, protože úplně nejlépe prodávají příběhy. A takový příběh musí být dlouhý a poutavý. To je guláš, co?

Podobné příspěvky