nejlepší wordpress šablony na světě pro tento rok
|

Nejlepší WordPress šablony

Jedině tady najdete nejlepší a nejrychlejší WordPress šablony. Poslední dobou (asi už 10 let) se rychlost webu šíleně řeší. Není divu, protože jak známo, tak rychlý web uživatelé rádi používají, mají ho rádi vyhledávače, PPC systémy ho taky milují a je nezbytnou součástí moderního SEO/webu. No prostě, všichni chtějí rychlý web. A k rychlému WP webu potřebujete rychlou šablonu.

Šablon je na trhu opravdu nepřeberné množství. Za léta své praxe jsem jich otestoval víc než dost, takže v tomto článku vycházím z vlastní zkušenosti. Nedoporučuji vám zajíce v pytli, ale směle vám doporučuji to, co sám běžně používám na svých webech nebo na webech klientů.

Jaké jsou nejlepší WordPress šablony

1. Elementor

Elementor není šablona v pravém slova smyslu. Je to totiž page builder, se kterým snadno můžete upravovat jakoukoliv šablonu. Elementor má svoji šablonu Hello. To je vlastně prázdná šablona, na které se staví webové stránky. Elementor vám jako editor stránek pomůže tak, že s ním jednoduše navrhnete jakoukoliv webovou stránku. Samozřejmě je nutné se s tím naučit pracovat, ale to je v podstatě dost jednoduché. Vlastně s ním navrhnete a vytvoříte vlastní šablonu. Elementor to takhle příjemné nemá. Mezi buildery je trochu rozdíl, ale v podstatě jsou si dost podobné. Já mám zaplacené obojí a na obojím mi běží projekty.

V Elementoru se pracuje stylem drag&drop (chyť a pusť). Dřív se muselo do stránek všechno kódovat (formuláře, nadpisy, textové bloky, tlačítka). V Elementoru je toto všechno připraveno a do stránek se to dostává prostým tažením myši. Tvorba webových stránek je proto v podstatě neskutečná hračka. Viz video níž.

💡Ačkoliv je web pro nákup Elementoru v angličtině, tak samotný plugin je v češtině. Většina klientů pak po mě vyžaduje web na Elementoru, takže je to vlastně zlatý důl.

Mrkněte na web Elementor a dozvíte se víc.

Představte si, že přijdete před čistou bílou stránku, do které myší přesouváte elementy (prvky jako obrázky, tlačítka, nadpisy, sloupce, mapy, videa atd.), jaké na webu chcete mít. Jen tahem myši. A to v reálném zobrazení, takže před sebou vidíte plnohodnotnou webovou stránku, tak jak by jí viděl uživatel. Tahle tvorba stránek je vážně jednoduchá, protože okamžitě vidíte to, co tvoříte. Navíc barvy, typy písma, velikost, chování, efekty a podobně, to si upravíte v rozhraní editoru v nastavení daného prvku.

Výhodou Elementoru je hlavně jeho jednoduchost. Nemusíte mít absolutně žádnou znalost HTML, CSS a už vůbec ne PHP. Programovat nemusíte umět. Pokud se nechcete zabývat nějakými kreativitami a chcete mít šablonu navrženou profíkem, tak Elementor má v sobě připravené šablony vzhledu, které můžete stáhnout a použít na svých webech. Tyhle šablony se jednoduše upraví pomocí drag&drop editoru. Docela dobré je, že si můžete vybranou šablonu upravovat podle vlastních potřeb úplně neomezeně.

Ukázat více šablon pro Elementor.

Web Elementoru je sice v angličtině, ale samotný Editor je v češtině. Pokud tedy neumíte anglicky, tak tady opravdu umět nemusíte.

Elementor je sice k mání i jako bezplatná verze, ale má v sobě hrozně málo prvků (elementů/widgetů). Je to prostě dost osekaná verze, ve které je málo předpřipravených šablon. Na vyzkoušení je to dobré, ale moc parády s tím nenaděláte. Nicméně raději si vyzkoušejte Elementor v plné verzi. Tam máte 30denní garanci vrácení peněz. Bez udávání důvodů, proč je chcete vrátit. Platbu vám prostě vrátí v plné výši a bez vytáček. V placené verzi Elementoru jsou pak dostupné také funkce a elementy, které vám pomohou značně upravovat vzhled e-shopu na WooCommerce. Ale vážně jen v Elementor Pro.

A teď ještě něco pro úplné začátečníky, ale i pro pokročilé. Elementor nedávno spustil službu Elementor Cloud. Tuto službu je možné v jednoduchosti chápat jako webhosting. Ale on to není obyčejný webhosting. Při platbě Elementor Cloud budete mít za jednu cenu webhosting a Elementor Pro. Vy si tedy objednáte službu a ta vám připraví nainstalovaný WordPress i s Elementorem Pro.

Více informací o Elementor Cloud.

Klasické české hostingy nejsou špatné, ale dneska se u webů hodně tlačí na rychlost. Elementor Cloud je propojený s CloudFlare. Díky této službě je váš web rychle dostupný po celém světě. Za mě se Elementor Cloud kvůli těm funkcím jednoznačně vyplatí. Cenově to vyjde vlastně jako jakýkoliv webhosting, ale je to propojené s cloudem, takže bude web rychlejší. Pokud ale chcete používat Elementor Pro na českém hostingu, tak tady doporučuji nejlepší webhosting.

2. Kadence

nejlepší wordpress šablona Kadence
Takhle se prezentuje šablona Kadence.

Nejlepší WordPress šablona je Kadence (kouknout na demo šablony Kadence). Je to v současné době moje nejoblíbenější šablona. Má všechna nastavení, která potřebuji a dokonce má i ty, co nepotřebuji. Šablona Kadence není určena úplným začátečníkům. Ona se sice na první pohled prezentuje právě jako nějaký komerční trhák z Themeforestu, ale faktem je, že když jí nainstalujete, tak vypadá jako na obrázku níže. Vypadá jako tuctovka, která nic neumí. Začátečníci ji budou chtít používat spíše ve spojení s Elementorem.

šablona kadence po nainstalování
Šablona Kadence, těsně po nainstalování.

Nebudu vám tady popisovat, co na Kadence můžete postavit nebo pro jaký projekt je vhodná. Jestli jste dočetli až sem, tak si s těmahle základníma věcma určitě umíte poradit. Kadence má svůj balík šablon Starter Templates, kde najdete klasický demo content. Jen s tím rozdílem, že jde jednodušeji vyměnit za vlastní obsah než u dema šablony z Themeforestu. Já tohle tedy nedělám, protože mi to vždy přišlo složitější, než si nakódit vlastní šablonu. No, dneska to máme díky builderům o něco jednodušší, kódit nemusíme, ale musíme zachovat některá pravidla.

Faktem je, že Kadence není nejrychlejší, ale do té nejrychlejší trojky nejlepších WordPress šablon se prostě vejde. Drží se filozofie „No Heavy Javascript files“, ale má trošku těžší CSS. Nijak dramaticky. Miluji její funkce a lehkost jejich nastavení. Perfektně si rozumí se vším, co používám. Kdyby znala mojí ženu, tak si s ní bude taky rozumět. Je fakt bezva!

Rychlostní test po nainstalování.

Kadence si nestála vůbec špatně ani s importovaným demo obsahem.

Test rychlosti šablony Kadence s obsahem.

3. Astra

Druhá nejlepší WordPress šablona Astra
Prezentace šablony Astra

Astra (kouknout na demo šablony Astra) je v současné době asi nejoblíbenější rychlou šablonou pro WordPress. V nedávné době ji kvůli affiliate odkazům vyhodili z oficiálního repozitáře, ale už je tam zase zpět. Šablona se zase na první pohled snaží prezentovat hezky, ale zase je to jen obrázek. Po instalaci totiž vypadá skoro jak stará dobrá TwentyTwelve.

Šablona Astra těsně po instalaci.

Astra má také svoje Startovací templaty, které mají svůj demo content, co jde vyměnit lehce za vlastní obsah. Tvůrci této šablony vytvořili i plugin Gutenberg Blocks – Ultimate Addons for Gutenberg, který přidá do Gutenbergu další bloky. Pokud si stáhnete startovací templatu pro Gutenberg, tak se bez toho pluginu neobejdete. Když propojíte Astru s vlastním CSS a s bloky pro Gutenberg od Kadence, tak můžete udělat rychle vymazlenej web.

Na Astře běží také ukulele web Ukulelko.cz, ale tam už mi ta rychlost trochu hapruje. Kvůli GAčku atd.

Astra má v sobě spoustu možností stylizace a nastavování rozvržení webu. Je ale fakt, že ve verzi zdarma toho oproti šabloně Kadence tolik není. Šablona Astra se také drží filozofie „No Heavy Javascript files“ dokonce používá Vanilla JavaScript, což je JavaScript bez knihoven, co by brzdily web. Tedy jednoduše řečeno. Jo, Astra je v základu fakt rychlá.

Rychlostní test po nainstalování.

Astra měla ze všech 3 šablon při testu s demo obsahem nejhorší výsledky, ale i tak se pořád řadí mezi nejlepší rychlé šablony.

Test rychlosti šablony Astra s obsahem.

4. Neve

3. nejlepší šablona Neve
Prezentace šablony Neve.

Neve (repozitář WordPress) také není žádná krasavice. Je to zase multi-purpose šablona stejně jako Astra a Kadence, takže na ní můžete postavit opravdu cokoliv. Jen to zase není nic pro úplné začátečníky. Na první pohled se tváří jako hotová šablona, ale není tomu tak. Po instalaci vypadá obyčejně a možná ještě hůř než TwentyTwelve.

Šablona Neve těsně po instalaci.

Neve vytvořili lidi z Themeisle. Ti mají za sebou třeba známější šablonu Hestia. Aby mohli Neve používat i začátečníci, tak si zase budou muset nejspíš stáhnout demo content Starter Sites. To jsou předpřipravené šablony vzhledu, kde jde snadno vyměnit obsah za vlastní. Tyhle startovací templaty má Neve připravené třeba pro Elementor, Beaver, ale také pro Gutenberg. V Gutenbergu se neobejdete bez staženého pluginu s jehož pomocí byl demo web vytvořený. Je to plugin Gutenberg Blocks and Template Library by Otter, který vytvořilo také studio Themeisle.

Themeisle se na webu chlubí, že se Neve umí načíst pod 1 vteřinu a stránka s čistou instalací WordPressu má jen 28KB, což je poměrně super. I šablona Neve se drží filozofie „No Heavy Javascript files“ a stejně jako Astra používá Vanilla JavaScript. A nejen v základu je Neve rychlá. Ale to záleží na tom, jak web postavíte.

Test rychlosti šablony Neve

Neve má skoro stejné výsledky jako šablona Kadence, ale když se podíváte na requestíky, tak vidíte, že ve výsledku jich má Neve víc. Ale žádná hrůza.

Test rychlosti šablony Neve s obsahem.

Nebudu vám tady vyprávět, co je WordPress, co je WordPress šablona, k čemu se dá šablona použít, jak vybrat šablonu a další žvásty. Nebudu dělat ani jiné triky pro prodloužení článku, které se používají kvůli získání trafficu z organicu u recenzních webů. Budu vám tady vyprávět o (podle mě) nejlepších WordPress šablonách. Srovnání více šablon najdete ve Srovnání nejlepších WordPress šablon. A samozřejmě také o těch nejrychlejších. Tenhle odstavec je tady úplně zbytečný a vlastně má jen prodloužit text, takže ho nečtěte :-). Už jste ho přečetli, co?

Takže, co jsou to WordPress šablony? Hehe.

Jak jsem vybíral nejlepší WordPress šablony?

Dost podstatné pro mě je, aby byla šablona přátelská s Gutenbergem (WordPress Gutenberg: Jednoduché skládání stránek a ladění landing pages). Bez toho to na WP nejde. Ona je s ním dneska kamarádka asi každá. Třeba i taková Hello od Elementoru. Jenže, právě ta Hello vůbec nic neumí. Bez Elementoru by byla úplně nahraná. Je to vlastně taková influencerka z Instáče.

Důležité pro mě tedy je, aby šablona něco uměla a ještě byla rychlá. Nejlepší rychlé šablony vlastně vypadají na první pohled, jako že nic neumí. A to je právě ta výhoda. Nejsou to „nablejskaný pozlátka“ z Themeforestu, který někdo nablýskal jen kvůli tomu, aby se jich prodalo hodně. Sami víte, že nastavit takovou šablonu, aby vypadala jako na obrázku v Themeforestu, je někdy šílený peklo.

Nejlepší WordPress šablona: Co by měla umět?

Měla by toho umět hodně, ale v holém základu by měla mít co nejméně requestů (požadavků na server) a měla by být lightweight (malá datová velikost). Obojí dohromady má většinou za následek rychlé načtení webu. Dobře odladěná „těžká“ šablona sice jde porychtovat cache pluginem, ale s tím se musí umět pracovat. Není to jen o tom v něm zaškrtat kolonky, o kterých nevíte, co znamenají.

Funkce šablony (většinou v customizeru WP):

 • Upravitelný header a footer (+ je drag & drop)
  Možnost jednoduše vložit do záhlaví a zápatí widget, upravovat barvy, transparentnost, písma, sociální ikonky, sticky header, vložit a upravit logo, favicon a mnoho dalšího.
 • Možnost přidat nad nebo pod hlavní menu další menu nebo lištu s čímkoliv, co tam potřebujete mít.
 • Možnost nastavovat rozložení (stylování) stránek
  A to nejlépe tak, že můžete nastavit pravidla pro běžnou stránku, pro archív (kategorii), pro výsledky hledání, pro výpis produktů nebo třeba pro články. Teoreticky pak můžete mít třeba pro stránku s výsledky hledání červené pozadí a odlišné fonty nebo jiné blbosti, které nedoporučuji dělat. Prostě to lze využít užitečněji.
 • Možnost nastavit sloupce v kategoriích
  Výpis článků nebude v jednom, nebude ve dvou, ale bude třeba i ve třech sloupcích. Pro obsahový web super fičura.
 • Umí další vychytávky
  Jakože má svůj vlastní lightbox (zvětšovací fotka), umí načítat Google fonty lokálně, umí přednačítat CSS a tak dále.
 • A to nejlepší nakonec
  Mělo by jít jednoduše všechny ty fičury deaktivovat.

Dále by měla umět:

 • Pracovat s buildery stránek (Gutenberg je jasný)
 • Přidat do těch builderů další možnosti nastavení
 • Být připravená na WooCommerci

„Ježiši, tohle přece umí každá šablona,“ si říkáte.

„No, neumí.“

Jak jsem testoval a vybral nejlepší šablony?

Šablony testuji čerstvě po nainstalovaní a pak je otestuji se stejným demo obsahem. Šablony jsem nechal v základním nastavení a jediné pluginy, které jsem nainstaloval jsou Gutenberg Blocks and Template Library by OtterTemplates Patterns Collection. Nepoužil jsem žádný cache plugin.

Pro testování jsem si vybral kvalitní webhosting. Ten jediný toto náročné testování zvládne na jedničku.

Jaké šablony jsem zvolil jako nejlepší?

Dříve jsem nedal dopustit na šablonu Astra. Ta vážně neměla ještě nedávno konkurenci. Tedy kromě GeneratePress, ale ta mi nesedla. Astra toho uměla spoustu i ve verzi zdarma. Pak jsem objevil šablonu Neve a pak ještě šablonu Kadence. Neve i Kadence jsou poměrně mladé. To může být trochu rizikové. Obzvlášť, pokud vývojáři nějak zásadně změní jejich kód. Snad to neudělají.

Pozor!!! Šablony se sice prezentují pěkně, ale ve skutečnosti jsou prázdné jako duše specialistů na sociální sítě. Pokud budete chtít nějak zásadně rozvrhnout web, tak budete potřebovat nějaký page builder typu Elementor a nebo plugin pro WordPress, který do Gutenbergu přidá další bloky. Za mě mohu doporučit plugin Gutenberg Blocks and Template Library by OtterGutenberg Blocks by Kadence Blocks – Page Builder Features, ale těch pluginů je v repozitáři víc. Srovnání WordPress page builderů.

Shrnutí na závěr

Tak toto jsou podle mého nejlepší WordPress šablony, které je možné použít na jakékoliv webové stránce. Jejich hlavním plusem je, že jsou kompatibilní s buildery stránek a také asi se všemi WordPress pluginy, které byste mohli chtít používat.

Podobné příspěvky

17 Komentářů

 1. Ahoj Jardo,
  s Kadence mám taky skvělé zkušenosti, jak co se týče rychlosti, tak flexibility. Ostatní sice znám, ale nepoužívám.

  1. Ahoj Míro, Kadence je bezvadná. Ono stejně jde o to, zda se pro projekt hodí nebo nehodí.

   1. Jasně. v kontextu tvé odpovědi bych tedy mohl polemizovat o smyslu nadpisu, který jsi pro článek zvolil, ale to není podstatné. Díky za článek.

 2. Velice děkuji za doporučení Kadence. Tato šablona mě velice nadchla svojí rychlostí a použitelností na různé typy webů.

 3. Osobně mám na WP šablonu ještě kritérium: bootstrap. Spoustu věcí si umím upravit sám a nechci bojovat s jejich znovuvynalézáním kola (grid, responsivita pokaždé jinak atp). Proto jsem si v poslední době oblíbil uplně obyčejnou startovací wp bootstrap 4 šablonku, která je zadara přímo v repozitáři: https://cs.wordpress.org/themes/wp-bootstrap-starter/

  1. Čoveče zrovna ta Bootstrapová šablona je si myslím to znovu vynalézání kola. Ona právě třeba ta Kadence má v sobě (v customizeru) spoustu různých nastavení, které ti pomohou s celkovou stylizací webu. Bez toho, aby si to musel kódit. Ale díky za tip a názor.

  2. Ta startovací šablona se hodí taky. Samozřejmě v případě, že člověk zná kod a potřebuje custom úpravy. A zrovna WP Bootstrap Starter je jedna z nejlepších 🙂

 4. Sháním nějakou super šablonu pro fotografy, máte nějaké typy? Ta co mám asi dva roky už mi nepřijde zajímavá, moc toho neumí a má i své mouchy. Chtěl bych nějakou, která bude vypadat atraktivněji pro potenciální zákazníky.

  1. Abych řekl pravdu, tak ta šablona, kterou tam máš je v pohodě. Za fotografa by měly mluvit hlavně fotky. Nejlepší je projít si weby dalších fotografů a z toho pak vycházet při navrhování vlastního webu. Ono by se potom také mohlo stát, že příliš „atraktivní a přeplácaná“ šablona může jakýkoliv byznys pohřbít, protože se v tom designu budou lidé ztrácet.

   1. Je toho mraky, mě se třeba dělalo dobře v Underscores a Understrapu s nasazením bootstrapu. Má někdo také zkušenosti?

    1. Díky Jirko za komentář. Ono tady záleží na tom, jak moc jsi zkušený nebo jestli umíš programovat. Underscores už je spíš pro vývojáře, takže se ve výsledku nemůže rovnat „klikátkům“, o kterých tady píšu a které si dokáže nastavit je normální BFUčko 🙂

  2. Ta šablona jako taková není špatná, ale technické chyby (URL, logo při scrolování) nebo nedostatečný kontrast písma to dost sráží.

 5. Ahoj Jardo, zmínil jsi, že překládáš (nebo jsi překládal) šablonu Astra. Obecně platí, že přeložená není. Zatím váhám mezi Astrou a Divi, právě kvůli lokalizaci (ale taky kvůli cenám builderů, kde má Divi navrch, ale Astra je zase sna o dost rychlejší). Jsem začátečník, takže mne zajímá, jestli existuje pro Astru čeština nebo ne. Moc díky za upřesnění.

  1. Ahoj Honzo,
   Astru jsem překládal, ale teď koukám, že je zase přeložená jen ze 65 %. Nicméně to že je v AJ by ti nemělo bránit se s ní učit.

   Astra je šablona, kdežto DIVI je šablona s builderem. Divi je dost pomalé, ale prý se pracuje na nápravě. K Astře tedy potřebuješ ještě nějaký builder. Buď ti bude stačit Gutenberg s pár pluginy nebo si nainstaluj Elementor. Ten je i v omezené bezplatné verzi.

Komentáře jsou uzavřeny.