Jedině tady najdete nejlepší a nejrychlejší WordPress šablony. Poslední dobou (asi už 10 let) se rychlost webu šíleně řeší. Není divu, protože jak známo, tak rychlý web uživatelé rádi používají, mají ho rádi vyhledávače, PPC systémy ho taky milují a je nezbytnou součástí moderního SEO/webu. No prostě, všichni chtějí rychlý web. A k rychlému WP webu potřebujete rychlou šablonu.
Tohle není článek pro čajíčky, co se nechají klátit řečma, že nejlepší šablona má víc jak 1500 prodejů na Themeforestu. Tohle je článek pro lidi, co umí se šablonami dále pracovat, nastavit je, dokódit, a nepřeplácat blbostma.
Nebudu vám tady vyprávět, co je WordPress, co je WordPress šablona, k čemu se dá šablona použít, jak vybrat šablonu a další žvásty. Nebudu dělat ani jiné triky pro prodloužení článku, které se používají kvůli získání trafficu z organicu u recenzních webů. Budu vám tady vyprávět o (podle mě) nejlepších WordPress šablonách. A samozřejmě také o těch nejrychlejších. Tenhle odstavec je tady úplně zbytečný a vlastně má jen prodloužit text, takže ho nečtěte :-). Už jste ho přečetli, co?
Takže, co jsou to WordPress šablony? Hehe.
Jak jsem vybíral nejlepší WordPress šablony?
Dost podstatné pro mě je, aby byla šablona přátelská s Gutenbergem (WordPress Gutenberg: Jednoduché skládání stránek a ladění landing pages). Bez toho to na WP nejde. Ona je s ním dneska kamarádka asi každá. Třeba i taková Hello od Elementoru. Jenže, právě ta Hello vůbec nic neumí. Bez Elementoru by byla úplně nahraná. Je to vlastně taková influencerka z Instáče.
Důležité pro mě tedy je, aby šablona něco uměla a ještě byla rychlá. Nejlepší rychlé šablony vlastně vypadají na první pohled, jako že nic neumí. A to je právě ta výhoda. Nejsou to „nablejskaný pozlátka“ z Themeforestu, který někdo nablýskal jen kvůli tomu, aby se jich prodalo hodně. Sami víte, že nastavit takovou šablonu, aby vypadala jako na obrázku v Themeforestu, je někdy šílený peklo.
Nejlepší WordPress šablona: Co by měla umět?
Měla by toho umět hodně, ale v holém základu by měla mít co nejméně requestů (požadavků na server) a měla by být lightweight (malá datová velikost). Obojí dohromady má většinou za následek rychlé načtení webu. Dobře odladěná „těžká“ šablona sice jde porychtovat cache pluginem, ale s tím se musí umět pracovat. Není to jen o tom v něm zaškrtat kolonky, o kterých nevíte, co znamenají.
Funkce šablony (většinou v customizeru WP):
- Upravitelný header a footer (+ je drag & drop)
Možnost jednoduše vložit do záhlaví a zápatí widget, upravovat barvy, transparentnost, písma, sociální ikonky, sticky header, vložit a upravit logo, favicon a mnoho dalšího. - Možnost přidat nad nebo pod hlavní menu další menu nebo lištu s čímkoliv, co tam potřebujete mít.
- Možnost nastavovat rozložení (stylování) stránek
A to nejlépe tak, že můžete nastavit pravidla pro běžnou stránku, pro archív (kategorii), pro výsledky hledání, pro výpis produktů nebo třeba pro články. Teoreticky pak můžete mít třeba pro stránku s výsledky hledání červené pozadí a odlišné fonty nebo jiné blbosti, které nedoporučuji dělat. Prostě to lze využít užitečněji. - Možnost nastavit sloupce v kategoriích
Výpis článků nebude v jednom, nebude ve dvou, ale bude třeba i ve třech sloupcích. Pro obsahový web super fičura. - Umí další vychytávky
Jakože má svůj vlastní lightbox (zvětšovací fotka), umí načítat Google fonty lokálně, umí přednačítat CSS a tak dále. - A to nejlepší nakonec
Mělo by jít jednoduše všechny ty fičury deaktivovat.
Dále by měla umět:
- Pracovat s buildery stránek (Gutenberg je jasný)
- Přidat do těch builderů další možnosti nastavení
- Být připravená na WooCommerci
„Ježiši, tohle přece umí každá šablona,“ si říkáte.
„No, neumí.“
Jak jsem testoval a vybral nejlepší šablony?
Šablony testuji čerstvě po nainstalovaní a pak je otestuji se stejným demo obsahem. Šablony jsem nechal v základním nastavení a jediné pluginy, které jsem nainstaloval jsou Gutenberg Blocks and Template Library by Otter a Templates Patterns Collection. Nepoužil jsem žádný cache plugin.
Pro testování jsem si vybral hosting Blueboard. Ten jediný toto náročné testování zvládne na jedničku. Já i moje rodina budeme rádi, když si přes ten odkaz 2, 3 hostingy objednáte.
Jaké šablony jsem zvolil jako nejlepší?
Dříve jsem nedal dopustit na šablonu Astra. Ta vážně neměla ještě nedávno konkurenci. Tedy kromě GeneratePress, ale ta mi nesedla. Astra toho uměla spoustu i ve verzi zdarma. Pak jsem objevil šablonu Neve a pak ještě šablonu Kadence. Neve i Kadence jsou poměrně mladé. To může být trochu rizikové. Obzvlášť, pokud vývojáři nějak zásadně změní jejich kód. Snad to neudělají.
Pozor!!! Šablony se sice prezentují pěkně, ale ve skutečnosti jsou prázdné jako duše specialistů na sociální sítě. Pokud budete chtít nějak zásadně rozvrhnout web, tak budete potřebovat nějaký page builder typu Elementor a nebo plugin pro WordPress, který do Gutenbergu přidá další bloky. Za mě mohu doporučit plugin Gutenberg Blocks and Template Library by Otter a Gutenberg Blocks by Kadence Blocks – Page Builder Features, ale těch pluginů je v repozitáři víc.
Nejlepší WordPress šablony
1. Kadence

Kadence (kouknout na demo šablony Kadence) je v současné době moje nejoblíbenější šablona. Má všechna nastavení, která potřebuji a dokonce má i ty, co nepotřebuji. Šablona Kadence není určena úplným začátečníkům. Ona se sice na první pohled prezentuje právě jako nějaký komerční trhák z Themeforestu, ale faktem je, že když jí nainstalujete, tak vypadá jako na obrázku níže. Vypadá jako tuctovka, která nic neumí.

Nebudu vám tady popisovat, co na Kadence můžete postavit nebo pro jaký projekt je vhodná. Jestli jste dočetli až sem, tak si s těmahle základníma věcma určitě umíte poradit. Kadence má svůj balík šablon Starter Templates, kde najdete klasický demo content. Jen s tím rozdílem, že jde jednodušeji vyměnit za vlastní obsah než u dema šablony z Themeforestu. Já tohle tedy nedělám, protože mi to vždy přišlo složitější, než si nakódit vlastní šablonu. No, dneska to máme díky builderům o něco jednodušší, kódit nemusíme, ale musíme zachovat některá pravidla.
Faktem je, že Kadence není nejrychlejší, ale do té nejrychlejší trojky nejlepších WordPress šablon se prostě vejde. Drží se filozofie „No Heavy Javascript files“, ale má trošku těžší CSS. Nijak dramaticky. Miluji její funkce a lehkost jejich nastavení. Perfektně si rozumí se vším, co používám. Kdyby znala mojí ženu, tak si s ní bude taky rozumět. Je fakt bezva!

Kadence si nestála vůbec špatně ani s importovaným demo obsahem.

2. Astra

Astra (kouknout na demo šablony Astra) je v současné době asi nejoblíbenější rychlou šablonou pro WordPress. V nedávné době ji kvůli affiliate odkazům vyhodili z oficiálního repozitáře, ale už je tam zase zpět. Šablona se zase na první pohled snaží prezentovat hezky, ale zase je to jen obrázek. Po instalaci totiž vypadá skoro jak stará dobrá TwentyTwelve.

Astra má také svoje Startovací templaty, které mají svůj demo content, co jde vyměnit lehce za vlastní obsah. Tvůrci této šablony vytvořili i plugin Gutenberg Blocks – Ultimate Addons for Gutenberg, který přidá do Gutenbergu další bloky. Pokud si stáhnete startovací templatu pro Gutenberg, tak se bez toho pluginu neobejdete. Když propojíte Astru s vlastním CSS a s bloky pro Gutenberg od Kadence, tak můžete udělat rychle vymazlenej web.
Na Astře běží také ukulele web Ukulelko.cz, ale tam už mi ta rychlost trochu hapruje. Kvůli GAčku atd.
Astra má v sobě spoustu možností stylizace a nastavování rozvržení webu. Je ale fakt, že ve verzi zdarma toho oproti šabloně Kadence tolik není. Šablona Astra se také drží filozofie „No Heavy Javascript files“ dokonce používá Vanilla JavaScript, což je JavaScript bez knihoven, co by brzdily web. Tedy jednoduše řečeno. Jo, Astra je v základu fakt rychlá.

Astra měla ze všech 3 šablon při testu s demo obsahem nejhorší výsledky, ale i tak se pořád řadí mezi nejlepší rychlé šablony.

3. Neve

Neve (repozitář WordPress) také není žádná krasavice. Je to zase multi-purpose šablona stejně jako Astra a Kadence, takže na ní můžete postavit opravdu cokoliv. Jen to zase není nic pro úplné začátečníky. Na první pohled se tváří jako hotová šablona, ale není tomu tak. Po instalaci vypadá obyčejně a možná ještě hůř než TwentyTwelve.

Neve vytvořili lidi z Themeisle. Ti mají za sebou třeba známější šablonu Hestia. Aby mohli Neve používat i začátečníci, tak si zase budou muset nejspíš stáhnout demo content Starter Sites. To jsou předpřipravené šablony vzhledu, kde jde snadno vyměnit obsah za vlastní. Tyhle startovací templaty má Neve připravené třeba pro Elementor, Beaver, ale také pro Gutenberg. V Gutenbergu se neobejdete bez staženého pluginu s jehož pomocí byl demo web vytvořený. Je to plugin Gutenberg Blocks and Template Library by Otter, který vytvořilo také studio Themeisle.
Themeisle se na webu chlubí, že se Neve umí načíst pod 1 vteřinu a stránka s čistou instalací WordPressu má jen 28KB, což je poměrně super. I šablona Neve se drží filozofie „No Heavy Javascript files“ a stejně jako Astra používá Vanilla JavaScript. A nejen v základu je Neve rychlá. Ale to záleží na tom, jak web postavíte.

Neve má skoro stejné výsledky jako šablona Kadence, ale když se podíváte na requestíky, tak vidíte, že ve výsledku jich má Neve víc. Ale žádná hrůza.

Shrnutí na závěr
Tak toto jsou podle mého nejlepší WordPress šablony, které je možné použít na jakékoliv webové stránce. Jejich hlavním plusem je, že jsou kompatibilní s buildery stránek a také asi se všemi WordPress pluginy, které byste mohli chtít používat.
Ahoj Jardo,
s Kadence mám taky skvělé zkušenosti, jak co se týče rychlosti, tak flexibility. Ostatní sice znám, ale nepoužívám.
Ahoj Míro, Kadence je bezvadná. Ono stejně jde o to, zda se pro projekt hodí nebo nehodí.
Jasně. v kontextu tvé odpovědi bych tedy mohl polemizovat o smyslu nadpisu, který jsi pro článek zvolil, ale to není podstatné. Díky za článek.
Velice děkuji za doporučení Kadence. Tato šablona mě velice nadchla svojí rychlostí a použitelností na různé typy webů.
Rádo se stalo.
Astra je aj mojou obľúbenou témou, v podstate ju používam pri tvorbe všetkých webov. Zvyšné témy nepoznám, ale dobre vedieť, že sú, niekedy ich otestujem. Ináč, podobný článok na tému výberu tém som napísal aj ja: https://www.wpblog.sk/ako-vybrat-wordpress-temu/, možno doplní tento zase z iného pohľadu.
Ahoj, já používám Astru, vyzkoušel jsem i dřív Neve.
Ale Kadence jsem ještě nezkoušel, určitě si vyzkouším.
Osobně mám na WP šablonu ještě kritérium: bootstrap. Spoustu věcí si umím upravit sám a nechci bojovat s jejich znovuvynalézáním kola (grid, responsivita pokaždé jinak atp). Proto jsem si v poslední době oblíbil uplně obyčejnou startovací wp bootstrap 4 šablonku, která je zadara přímo v repozitáři: https://cs.wordpress.org/themes/wp-bootstrap-starter/
Čoveče zrovna ta Bootstrapová šablona je si myslím to znovu vynalézání kola. Ona právě třeba ta Kadence má v sobě (v customizeru) spoustu různých nastavení, které ti pomohou s celkovou stylizací webu. Bez toho, aby si to musel kódit. Ale díky za tip a názor.
Ta startovací šablona se hodí taky. Samozřejmě v případě, že člověk zná kod a potřebuje custom úpravy. A zrovna WP Bootstrap Starter je jedna z nejlepších 🙂
Sháním nějakou super šablonu pro fotografy, máte nějaké typy? Ta co mám asi dva roky už mi nepřijde zajímavá, moc toho neumí a má i své mouchy. Chtěl bych nějakou, která bude vypadat atraktivněji pro potenciální zákazníky.
Abych řekl pravdu, tak ta šablona, kterou tam máš je v pohodě. Za fotografa by měly mluvit hlavně fotky. Nejlepší je projít si weby dalších fotografů a z toho pak vycházet při navrhování vlastního webu. Ono by se potom také mohlo stát, že příliš „atraktivní a přeplácaná“ šablona může jakýkoliv byznys pohřbít, protože se v tom designu budou lidé ztrácet.
Ta šablona jako taková není špatná, ale technické chyby (URL, logo při scrolování) nebo nedostatečný kontrast písma to dost sráží.